karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar - Bigdoctors

Sidebar Ad

Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar

0

Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar

En büyük hata hangi diyetin uygulanacağının kararının verilmesi sırasında yapılmaktadır. Diyet yapmak isteyen bireyler öncelikle kendi vücutlarını tanımalı ve akabinde yol çizelgesi hazırlanmalıdır.

Kilosundan ya da görüntüsünden memnun olmayan bireyin ilk olarak düşünmesi gereken konu kendi yeme planını çıkarmasıdır.

Yeme düzeni planının çıkarılması belirlenecek yolun yapı taşını oluşturmaktadır.

Bir başlangıç noktası olmadan yol alınamaz aynı şekilde kilo alımının nedenleri bilinmeden kilo verilemez. Yalnızca kendini aç ve yorgun bırakmış olursunuz.

Kilo Alma Nedenleri

– Aşırı Yeme
– Düzensiz Yeme
– Hareketsizlik
– Sağlık Sorunu

Sağlık Sorunu

Birey normal ölçülerde yediği halde sürekli bir kilo alımı mevcut ise ya da hareket etmesine ve yediklerine dikkat etmesine rağmen kilosunda ya da vücut ölçülerinde değişiklik olmuyor ise mutlaka bir hekime başvurması gerekmektedir.

Öncelikle hastalığın teşhis ve tedavi yöntemi belirlenip tedavi sonrasında gerekli kontroller ile beraber diyet programı oluşturulması gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu olan bireyler kendi kafalarına göre diyete kesinlikle başlamamaları gerekmektedir.

Aşırı Yeme ve Düzensiz Yeme

Günlük yaşantısında aşırı yemek yeme ve düzensiz yemek yeme alışkanlığı olan bireylerin obezite hastalığına yakalanmaları oranları hayli yüksektir. Bunun nedeni vücudun ihtiyacı fazlası yiyeceğin vücuda alınması ve bunun sonucunda vücudun bu besinleri depolamaya başlamasıdır. Depolama işlemi alınan gıdaların yağa dönüştürülmesidir. Bu durum hem vücut hareketi açısından, hem görünüm açısından hem de sağlık açısından oldukça önem arz eden bir durumdur. Aşırı yemek yeme alışkanlığı olan ve kilo vermek isteyen birey öncelikle kendi bedeni ve isteklerine uygun bir diyet programı çıkartmalıdır. Herkesin uyguladığı şok diyetler hata olmaktan çıkıp organların iflasına kadar götürebilmektedir.

Hareketsizlik

Genel olarak bireylerin az hareketli ya da hareketsiz yaşamları mevcut ise vücut yağlanma oranları yüksektir. Vücut depoladığı besinleri enerjiye dönüştüremediği müddetçe muhafaza etmeye devam eder. Depolanan yağların yakılması ise hareket ile mümkündür. Birey hareket ettiğinde vücut o hareket enerjisini karşılayabilmek için depoladığı yağları yakmaya başlamak zorunda kalır. Bu hadise ise hem kilo verimini kolaylaştırır hem de vücut ölçülerini azaltarak kastan değil yağdan kayıp olmasını sağlar.

Yapılan Hatalar

– Hızlı kilo vermek için alınan gıdaların birden kesilmesi
– Öğün atlanarak kalori kısıtlanması
– Yalnızca diyete dayalı kilo verme, hareketsizliğin devamı
– Yalnızca hareket etme, yemenin düzene sokulmaması
– Her diyetin araştırılmadan uygulanması
– Sağlık sorunu olup olmadığı araştırılmadan diyete başlanması
– İncelmenin vücuttaki yağ yakılarak değil kas kaybedilerek sağlanması
– Uzun ömürlü diyet programları değil kısa vadeli programların uygulanması

Share.

About Author

Leave A Reply