Sidebar Ad

Varis Tedavisi Olurken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0

Varis Tedavisi Olurken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Varis: Vücudumuzda toplar damar dediğimiz venler de oluşan damar genişlemeleridir. Bu genişleme  ven içerisinde bulunan kapakların normal şekilde kapanmamasından dolayı gerçekleşir.İki kapak arasında biriken kan göllenmeye neden olur ve oradaki basınçla beraber damarın genişlemesine sebep olur.

Varisin nedenleri nelerdir?

Varisin nedenlerini iki başlıkta inceleyebiliriz.

  • Genetik nedenler
  • Yaşamsal nedenler

Genetik nedenler ile ilgili damar yapımızla ilgili bir varis oluşumunun önüne geçilemese de bu olguları yavaşlatma veya semptomları tedavi etmeye yönelik davranılmalıdır. Ailesinde varis olan kişiler varis oluşumunu yavaşlatmak için  ilgili uzman doktordan destek almalıdır.

Yaşamsal nedenlere baktığımızda özellikle hareketsiz yaşam tarzı yaşın ilerlemesi obezite gebelik meslek gibi yaşamsal nedenleri sayabiliriz.

Özellikle hamileliklerde annede hareketlerin yavaşlaması uzun süre aynı pozisyonda kalma  kilo endeksinin hızlı artışı ve o dönemlerde kasığa baskı yapan kıyafet tercihi  gibi birçok faktör varis oluşumunu tetiklemektedir.

Sürekli ayakta durarak çalışanlar yada sürekli oturarak çalışanlarda da varis görülme sıklığı artmaktadır.

Yaşımız ilerlemesi ve  damar yapımızın bozulması aynı zamanda hareketsiz bir yaşama alışmamız  da varis oluşumunu tetiklemektedir.

Peki varisten Korunmamız mümkün müdür ?

Varis önleme gibi bir şansımız olmasa da  en başta fazla kilonuz varsa ondan kurtularak başlayın. Yürüyüşler yaparak, yüzme gibi bacak kaslarını çalıştıran spor yapmanız önemlidir. Ayakkabı seçiminde dikkatli olmalısınız. Topuklu ayakkabı varisin oluşumu arttırır. Dar kıyafetlerden kaçının. Bol su tüketmeliyiz. Aşırı baharatlı, mayalı gıdalar, liften fakir besinlerden, kahve, alkol ve sigaradan olabildiğince uzak durun. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Varisin belirtileri nelerdir ?

Bacaklar ağrı olması,
Bacaklarda şişlik,
Varisli bölgenin kaşınması,
Bacakta varisli bölgede yaralar görülmesi gibi belirtileri vardır.

Varisler estetik olarak can sıkmakla beraber yaşamımızı da sıkıntıya sokacak kadar canımızı sıkabilir.

Peki varislerden nasıl kurtulabiliriz.

Öncelikle alanında uzman bir doktor bulmalısınız.

Varisli damarlarınızın durumunu doopler ile öğrenmelisiniz

Eğer bacaktaki varisler ağrıya neden olmuyorsa estetik açıdan değerlendirilir ve lazer veya köpük yöntemi ile bu varislerden kurtulabilirsiniz.

Ağrı veya yaralar oluşturacak kadar büyük varisleriniz varsa bunlardan da Radyofrekans veya klasik cerrahi ameliyatla kurtulabilirsiniz.

Peki her ikisi de varsa ne yapmalısınız.

Öncelikle büyük damarlarınızdaki varislerden kurtulmalı ve daha sonra 2 yada 3 ay sonra köpük tedavinizi olmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususta şudur:

Eğer büyük damarlarınızda ameliyat olmanızı gerektirecek büyük bir yıpranma yoksa o damarlarınızı radyofrekans yöntemi veya cerrahi yöntemle çıkarılmasına izin vermeyin. Çünkü birgün by-pass olabilirsiniz. o damarlarınız by-pass ameliyatınız da size gerekecektir.

Bu nedenle varis ameliyatları ve tedavisi alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Share.

About Author

Leave A Reply