Sidebar Ad

Bel Fıtığı Ameliyatı Olmalımıyım ?!

0

Bel Fıtığı Ameliyatı Olmalımıyım!!!

Yaklaşık 5 yıl boyunca bel fıtığı ile mücadele ettim. Doktorlar defalarca ameliyat olmamı teklif ettiler. Fizik tedavilerle yada ilaçlarla bu süre içerisinde ameliyat olmaktan sürekli kaçtım. Bu süre zarfında bel kaslarımı güçlendirecek aktiviteler de bulundum. Aralıklı olarak bel ağrılarım mevcuttu. Arada sırada rapor alıyor ve işe gidemiyordum. Fakat bazı zamanlarda halı sahada top oynayabilecek kadar iyi hissediyordum kendimi. Bu arada çalıştığım hastaneye algoloji hocası Uzm.Dr. Taylan Temel başladı. Kalp ameliyatlarında anestezi uzmanı olarak ta bizimle beraber vakaalara giriyordu. O dönem uzun süren ameliyatlarda belimin ağrıdığını gözlemliyormuş. Huzursuz olduğumun farkına varmış. Bir gün vakaa sonrası oturduk ve bel ağrılarımla ilgili konuştuk. Radyofrekans ve bel enjeksiyonu ile rahatlayacağım dan bahsetti. Belli bir süre daha ilaçlarla devam ettim tedavime Taylan beye güvenim oluşmuştu artık. Ve bel enjeksiyonu yaptırmaya karar verdim.

Hala  belli konular kafamda dönüp duruyordu. Ama enjeksiyonu yaptırdım. MR görüntüleri ile ameliyat olmam kaçınılmaz görünse de enjeksiyon yaptırıp bel kaslarımı güçlendirmeyi hedefliyordum. Enjeksiyon sonrasında inanılmaz şekilde rahatlamış ve 5 yıl öncesine geri dönmüştüm adeta. Aradan 4 veya 5 ay geçti. Evde duşumu almıştım. Tam banyodan çıkarken ayağım kapı eşiğine takıldı. Belimde inanılmaz bir acı hissettim. Yere yığıldım. Daha önce hiç böyle bir ağrı hissetmemiştim. Ayağa kalkıp hastaneye gitmek istedim. Değil ayağa kalkmak yerimden kıpırdayamıyordum. Ambulans isedim hastaneden. Ambulans geldiğinde sedyeye bile geçememiştim.

Kaşık sedye ile aldılar beni ambulans sedyesine. Hastaneye vardığımızda Taylan bey acilde karşıladı beni ve ameliyatın kaçınılmaz olduğunu o bana söylemeden ben biliyordum artık. Fakat yapılan muayenede hala ayağımın gücü yerindeydi. Tekrar bir MR çektirmemiz gerektiğini söyledi beyin cerrahi doktorumuz. O kadar büyük bir ağrı vardı ki MR ı anestezi altında çekebildiler. Çekilen MR da Fıtığın kapsülü yırttığı ve bacak sinirini sıkıştırdığını gördüler. Sipinal kanal denilen bölge geniş olduğundan bu benim için bir şanstı. Acil şartlarda ameliyat hazırlıkları yapıldı. Ameliyat sonrası belimden çıkan fıtık tek parça ve 10 cm uzunluğunda idi. Yaklaşık 12 saat kadar sinire baskı yapmıştı fıtık. Ameliyattan 2 saat sonra anestezinin etkisi geçmiş ve ayağa kalkmıştım. Bacağımda hafif bir karıncalanma vardı. Ameliyattan ! gün sonra evde istirahat etmeye başladım. 10. günde kontrole gittiğimde bacağımdaki karıncalanma ve kasılma biraz daha artmıştı. Fizik tedaviye 1 ay içinde başlayabilecektim. o dönemde bacak kaslarım biraz daha güçsüzleşti. Sinir hasar görmüştü. Yapılan EMG de sinir hasarı orta ileri olarak çıktı. Fizik tedaviye devam ettim. Hafifte aksayarak yürüyordum. Bu arada psikolojim de bozulmaya başladı. Bacağım ya düzelmezse diye düşünüyordum. Aylar ayları kovaladı ve 5. aydan sonra bacağım daha iyi olmuştu. Bu beni mutlu etse de kafamda sinir tam sıkışmadan ameliyat olsaydım diye kendime kızıyordum.

Şuan yaklaşık 17 ay oldu ve bacağımda %15 hasar hala var. Yürümem normalleşti ama keçelenme ve bazen de kasılma oluyor.

Bel fıtığı ile ilgili yapılacak tedavi şekline ve zamanına güvendiğiniz bir doktorla karar verin. Ameliyat olmak kötü diye birşeyler hala kulağıma geliyor.

Ama zamanında ameliyat olsaydım 17 aydır da bu sıkıntıları çekmeyecektim.

Güvenilir doktor ve güvenilir tedavi şeklini artık  insanlar için araştırıyor ve zaman kazanmalarına yardımcı olacak bir projeye imza attım. Bigdoctors.com

O günden bu yana hastalara büyük doktorlar için yardımcı oluyorum.

 

Serkan YÜKSEL

Share.

About Author

Leave A Reply