karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Yeni koronavirüse karşı temel koruyucu önlemler - Bigdoctors

Sidebar Ad

Yeni koronavirüse karşı temel koruyucu önlemler

0

Yeni koronavirüse karşı temel koruyucu önlemler

DSÖ web sitesinde ve ulusal ve yerel halk sağlığı otoritesi aracılığıyla mevcut COVİD-19 salgını, en son bilgilerin farkında kalın. Enfekte olan çoğu insan hafif hastalık yaşar ve iyileşir, ancak diğerleri için daha şiddetli olabilir. Sağlığınıza dikkat edin ve aşağıdakileri yaparak başkalarını koruyun:

Ellerinizi sık sık yıkayın

Düzenli ve iyice bir alkol bazlı el ovmak ile ellerinizi temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın.

Niçin? Ellerinizi sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı el ovmak kullanmak, ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.

Sosyal mesafeyi koruyun

Kendinizi ve öksürük veya hapşırma herkes arasında en az 1 metre (3 feet) mesafe korumak.

Niçin? Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtürler. Eğer çok yakınsanız, öksürüğün hastalığı varsa, covid-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıklarda nefes alabilirsiniz.

Gözler, burun ve ağız dokunmaktan kaçının

Niçin? Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Bir kez kirlenmiş, Eller, Gözler, burun ve ağız için virüs aktarabilirsiniz. Oradan virüs vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

Solunum hijyeni uygulama

Emin olun, ve çevrenizdeki insanlar, iyi solunum hijyeni izleyin. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir. Daha sonra kullanılan dokuyu derhal atın.

Niçin? Damlacıklar virüs yayıyor. İyi solunum hijyeni izleyerek çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVİD-19 gibi virüslerden korursunuz.

Ateş, öksürük ve nefes darlığı varsa, erken tıbbi bakım isteyin

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes darlığı varsa, tıbbi yardım isteyin ve önceden arayın. Yerel sağlık otoritenizin talimatlarını izleyin.

Niçin? Ulusal ve yerel yönetimler bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacak. Önceden arama, sağlık sağlayıcınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık tesisine yönlendirmesine izin verecektir. Bu aynı zamanda sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Haberdar olun ve sağlık kuruluşu tarafından verilen tavsiye izleyin

Covid-19 ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olun. Sağlık uzmanınız, ulusal ve yerel halk sağlığı otoriteniz veya işvereniniz tarafından kendinizi ve başkalarını COVID-19’dan nasıl koruyacağınız konusunda verilen tavsiyeleri takip edin.

Niçin? Ulusal ve yerel yönetimler, bölgenizde COVİD-19’un yayılıp yayılmadığına dair en güncel bilgilere sahip olacaklar. En iyi bölgenizdeki insanlar kendilerini korumak için yapması gereken tavsiyelerde yerleştirilir.

COVİD-19’un yayıldığı (son 14 gün) alanlarda bulunan veya yakın zamanda ziyaret etmiş kişiler için koruma önlemleri

  • Yukarıda özetlenen kılavuzu izleyin.
  • Kendinizi iyi hissetmeye başlarsanız, baş ağrısı ve hafif burun akıntısı gibi hafif semptomlarla bile iyileşene kadar evde kalın. Neden? Başkaları ile temastan kaçınmak ve tıbbi tesislere yapılan ziyaretler, bu tesislerin daha etkili bir şekilde çalışmasına ve sizi ve başkalarını Olası COVİD-19 ve diğer virüslerden korumaya yardımcı olacaktır.
  • Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü geliştirirseniz, solunum yolu enfeksiyonu veya başka ciddi bir duruma bağlı olabileceğinden Derhal tıbbi yardım alın. Önceden arayın ve gezginler ile herhangi bir son Seyahat veya temas sağlayıcınıza söyleyin. Neden? Önceden arama, sağlık sağlayıcınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık tesisine yönlendirmesine izin verecektir. Bu aynı zamanda covid-19 ve diğer virüslerin Olası yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kaynak WHO

Share.

About Author

Leave A Reply