Sidebar Ad

Spora Başlamadan Önce Sağlık Kontrolü

0

Spora Başlamadan Önce Sağlık Kontrolü

 

Spora başlamadan önce sağlık kontrolü nelerdir?

 

İlk olarak spor denilince akla kardiyo ve fitness akla gelir. Bu tür sporlarda sağlık kontrolü oldukça önemli çünkü kardiyo kalbi en çok yoran spordur. Kalp ritminiz neredeyse dakikada 190-210 kadar çıkar. Mantıklı düşünürsek sağlıksız kalp ritmi bozuk bir insanın bu sporu yaparsa sonucunda ne doğacağını az çok bilir. Spor ve hareketsel faaliyet yapmadan önce çoğu kalp ritmi ve akciğer sorunları en önemlisi ise sigara içen insanların bu sorulara kafası çok kaşınır. Sigara zaten başlı başına bir beladır. Karbonmonoksitten dolayı kan oksijen taşıma oranını azaltarak spor yapınca ekstra bir oksijen gereği ve bu gerekten duyan kalp oksijen alamazsa hem ritmi bozulur hemde kalp krizi geçirme olasılığı artar.

 

Peki, alkol kullanıyorum sorun oluşur mu?

 

Spor vücudu yoran kas yapısını geliştirip ve kas kütlesini artıran en önemlisi ise kalp kaslarını geliştiren çok zorlu bir maratondur. Alkol kullanan birisinin spora dair hiç bir şekilde supplement kullanamaz. Yine konu aynı yere gelecek fakat protein tozu, keratin, zayıflatıcı supplementler gibi maddeleri kullanınca ve bunu kullanan kişi alkol bağımlısı ise kalp krizi geçirme olasılığı çok yüksek olup vücudun kalitesini düşüren en önemlisi ise böbrekleri çürütür.

 

 Sağlık kontrolü için sağlık ocağımı? Yoksa hastane mi?

 

Evet şimdiki zamanlarda sağlık ocakları oldukça hastaları istekleri doğrultusunda çalışmaya başlamıştır. Hastaneye gitmenizi çok fazla önerirler spor hocaları kan değerinizi, nabız düzeni, böbrekler ve akciğerleri kontrol ederler. Baştan salma iş yapmaları söz konusu değildir. Doktor kontrolü dışında spor yapmak vücudunuzu tehlikeye atar her şeyi uzmanına bırakmak en doğrusudur. Sağlık raporu isteyen spor yerleri genelde profesyonel çalışırlar ve sizin sağlığınız için bazı raporlar isteyince bunlardan kaçmamanız dileğiyle.

Share.

About Author

Leave A Reply