karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Lifli Yiyecekler Tüketin - Bigdoctors

Sidebar Ad

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Lifli Yiyecekler Tüketin

0

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Lifli Yiyecekler Tüketin

 

Kendinize bir iyilik yapın ve hemen lifli yiyeceklerle beslemeye başlayın! Fiber yoğun beslenme bir diyetten ziyade bir yaşam biçimi haline gelmelidir. Lifli besinler ve yeterli su tüketimi, obezite, kalp krizi ve diyabet gibi hastalıkların riskini azaltır. Fazlası var. İşlenmiş gıdalardan farklı olarak, lif bakımından zengin gıdalar kolon kanserini önler. Şimdi elyaf gıdaların faydalarına daha yakından bir göz atalım.

 

Bugün şok diyet programları, paket diyet ürünleri, yağ yakma destek ürünleri, kilo kaybı ilaçları gibi birçok seçenek bize sunulmaktadır. Modern yaşam biçimiyle gelen sağlıksız diyet insanları bu seçime iter. Kafein, tuz, kolesterol, yağ ve şeker ilgisi her geçen gün artmaktadır ve bir hastalık süreci terk edilmemiştir. Yanlış beslenme ile yüksek kolesterol seviyeleri, kan basıncı, fazla kilo, kalp ve sinir sistemi hastalıkları için bir kapı bırakıyoruz.

 

Zemin zaten vücudumuzun vücudu için en iyi besinleri sunuyor. Yapısı basit olan ve herhangi bir işlemden geçmeyen bu besin maddelerine kolayca ulaşmak mümkündür; Normal yeme alışkanlıklarımızı zorlaştırmaya gerek yoktur. Sağlıklı olanlardan vücudumuza olan ihtiyaca kadar yeme, bizi sağlıklı hale getirmeye yeterlidir.

 

Günlük diyetimizde, lifli yiyeceklere öncelik vermeliyiz. Lif, enerji ve diğer besin maddelerini destekler, sağlık için faydalı maddeler içerir ve hastalıkların tedavisinde katkıda bulunur. Lifler, birlikte tüketilen gıdaları sindirmede de yardımcı olur ve pişirme esnasında gıdanın değer kaybını önler. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde lifli gıdaların rolü büyüktür. Su tutma özellikli lifli besinler sindirimi yumuşatır. Günümüzde sağlık problemleri beslenme şeklindedir ve sindirim sistemi büyük ölçüde hasar görebilir ve kolon kanseri de buna göre artar.

 

Çeşitli çalışmalar, bağırsak kanseri riskinin, lifli besin maddelerini tüketmeyen topluluklarda daha fazla olduğunu göstermiştir.

 

 Lifli besinlerin faydaları nelerdir?

 

– Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur,

– Diyabet (midede şeker miktarını azaltmaya yardımcı)

– Kan basıncı,

– Bağırsak bozuklukları,

– Apandisit,

– Kolon kanseri riski azaltmaya yardımcı olur,

– Kalp krizi üzerine koruyucu etkileri vardır.

– Kilo kontrolü sağlar.

 

Lifler her yaşta fonksiyonel gıda ve vücut sağlığı açısından çok değerlidir. Elyaf beslenmesinin arttırılması yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek başlar. Beyaz ekmek yerine kepekli tahıllar veya mayalı ekmekler seçebilir, beyaz un yerine yulaf veya tahıl kullanabilirsiniz, bulgur pilavı, haşlanmış bakliyat, meyve ve sebzeler için gerekli fiber takviyesini sağlayabilirsiniz.

 

 Hangi besinler lif açısından zengin?

 

Mısır, mercimek, fasulye ve siyah fasulye, barbunya fasulye, nohut gibi baklagiller, avokado, elma, armut, ahududu, kuru üzüm, çilek ve kuru erik gibi meyveler, domates, salatalık, kereviz sapı, mantar gibi çiğ sebzeler, brokoli gibi sebze ve meyveler ile sağlıklı beslenebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply