Sidebar Ad

Saçta Kepek Problemi

0

Saçta Kepek Problemi

 

Dünya genelinde bakıldığı zaman, kepek problemi birçoğumuzun korkulu rüyası haline gelmiştir. Daha doğrusu bu problemi yaşayan insan sayısı, günümüzde oldukça fazladır. Kepek, aslında bir nevi saç derisinin yenilenmesi anlamına da gelmektedir.

Saç derisinin, yenilenmesi esnasında pul şeklinde dökülen bu beyazlıklar, ölü hücrelerin saç derisinden yüzeye çıkarak vücuttan atılması olarak da adlandırılabilir. Bunun birden çok sebebi olduğu gibi, çoğu zaman yapılan tüm denemeler de sonuçsuz kalabilmektedir.

BULAŞICI OLDUĞU DÜŞÜNÜLEBİLİR Mİ?

Bulaşıcı bir etkisi yoktur. Herhangi bir temas yoluyla asla bulaşmaz. Fakat insan hayatını görsel anlamda etkilemesiyle bu durumdan pek hoşnut olmayız. Giydiğimiz elbiselerdeki o görüntü veya bazen başımızda oluşan kaşıntı, toplumda utanç duymamıza bile neden olabilmektedir.

Nedensiz de oluşabilir. Fakat terlemek, saça uygulanan kimyasal maddeler, havasız ve tozlu ortamlarda fazla bulunmak, saçların uzun süreli kapalı olması da buna sebep olabilmektedir. En önemli nedeni ise strestir. Eğer ki saç dışında (kaşlar, burun bölgesi veya kulak çevresinde) görülüyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

KEPEĞİ ÖNLEMENİN YOLU NEDİR?

Kepeğin oluşmasının hastalık yönünden herhangi bir sebebi yok ise, şunları uygulamak faydalı olacaktır. Saçlarımızı yıkarken sıcak su yerine, ılık suyu tercih etmeliyiz. Saçlarımıza uyguladığımız kimyasal maddeleri (krem, boya, jöle) azaltmalı veya saç diplerine uygulanmamasına dikkat etmeliyiz.

Beslenme ve uyku düzenimize de dikkat etmemiz, hem sağlık yönünden faydalı olacağı gibi, bu problemin giderilmesinde de etkili bir rol oynamaktadır. Uzmanların belirtmiş olduğu ve faydalı olduğunu düşündüğümüz, şampuan ve losyonları gerek gördüğümüz taktirde kullanabiliriz.

Kulaktan dolma bilgilere, olduğunca itibar etmemeliyiz. Çünkü araştırmadan, incelemeden ya da bilmeden uygulayacağımız bu bilgiler, belki bir çözümden çok, sonucu iyi olmayan daha büyük riskler doğurabilir. Her şeyden önce, sağlığımızı düşünmeliyiz.

Share.

About Author

Leave A Reply