Sidebar Ad

Radyasyon Onkolojisi

0

Radyasyon Onkolojisi

Işının, parçacık kirişleri ve dalgalar tarafından taşınan kendine has bir enerji türüdür. Radyoaktif kaynaklardan veya özel cihazlardan (doğrusal hızlandırıcılar gibi) elde edilir. Çok  eskiden doktorlar, insanların bedenlerini incelemek ve hastalıkları tespit etmek için bu enerjiyi nasıl kullanabileceklerini araştırdı ve sonuçta radyasyon, hastalıkların tespitinde çok önemli bir role dönüştü. Radyasyon büyük dozlarda uygulanabiliyorsa, kanser ve diğer hastalıkları iyileştirmek için de kullanılabilir.

Tümörün veya hastalığın konumlandığı bölgeye radyasyon vermek için bu duruma has araçlar gereklidir. Yüksek enerjili ışınların veya parçacıkların tedavisine, radyasyon terapisi adı verilir. Işın tedavisi (RT), radyasyon terapisi, kobalt terapisi, elektron ışını terapisi veya ışınlama da denir.

Yüksek doz radyasyon hücreleri yok edebilir veya bölünmelerini ve çoğalmalarını durdurabilir. Kanser hücreleri bölünürler ve etrafındaki normal hücrelere göre daha çabuk gelişirler. Tedavi sırasında, bazı iyi hücreler radyasyondan etkilenebilir, ancak kendilerini kanserli hücrelere göre çok daha çabuk onarırlar. Doktorların tedavi yoğunluğunu ve tedavi edilen bölgenin sınırlarını çok iyi belirlemeleri gerekir. Böylece, kanserli doku normal dokudan çok daha fazla etkilenir.

Radyoterapi, vücudun herhangi bir yerinde kanser türlerini iyileştirmenin en başarılı yöntemlerinden biridir. Günümüzde kanser hastalarının yarısına radyasyon tedavisi uygulanmaktadır ve tekrar iyi olanların sayısı günden güne artmaktadır.

Çoğu hasta ameliyat, kemoterapi veya biyolojik terapi ve bunların birleşimi ile hala iyileştirilirken, önemli miktarda radyasyon terapisi hastaların büyük çoğunluğu için yeterlidir.

Radyasyon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Radyasyon tedavisi; “eksternal” (vücudun dışından) ve “internal” (vücudun içinden) yöntemler olmak üzere iki şekilde yapılır. Bazı hastalara ikisi birden birlikte de yapılır. Hastaların çoğunluğuna radyasyon beden dışından verilir. Tedavi genellikle ışın tedavisi merkezlerinde ayakta uygulanır. Eksternal tedavide bir makine yardımıyla tümör içeren bölgeye yüksek enerjili ışınlar veya partiküller bir süre yöneltilir. Radyasyon tedavisinde kullanılan cihazların en önde gelen tipi lineer akseleratörlerdir. Yüksek enerjili ışınlar, kobalt-60 gibi radyoaktif kaynak içeren cihazlar yardımıyla da uygulanabilir. Eksternal ışınlama çalışmalarında başka makinelerde başka yötemler uygulanır.

Daha detaylı bilgi için iletişim numaramızdan randevu alabilir. Hekim önerileri hakkında detaylı konuşabilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply