Sidebar Ad

Ödem Mi Kilo Mu?

0

Ödem Mi Kilo Mu?

 

Kilo almak son yılların en büyük problemleri arasında, eski dönemlere nazaran insanlar daha dikkatli; bilinçli beslenme konusunda daha özenli. Fakat çoğu zaman kilo almak ve vücudun su toplaması olarak bilinen ödem birbirine karıştırılıyor. Zayıflama çabaları sonuç vermeyince akla gelen ilk problem ödem oluyor. İkisini ayırt etmek için; ödemin sebepleri ve belirtileri iyi analiz edilmelidir.

Ödemin Sebepleri Nelerdir?

Ödem; vücudun sahip olduğu suyu vücutta tutmasıdır. Bunun pek çok sebebi olabilmekle birlikte, genellikle dönemsel olarak aşırı karbonhidrat tüketimi, sıcak havalar, tuz ve şekeri fazla kullanmak, yeterli su tüketmemek, uzun süre hareketsiz kalmak gibi etkenleri vardır. Ödemin farkında olmak, kilodan ayırt etmek için soruna yol açan sebep bilinmelidir. Hamilelik döneminde oluşan ödemler de bu sebeplere bağlı olarak gerçekleşir. Elbette bu geçici sebeplerin yanında, kalp yetmezliği, karaciğer veya böbrek sorunlarının habercisi olabilir. Sebepler ve zaman aralığı iyi tespit edilmeli, muhakkak uzun süreli ödemlerde doktora başvurulmalıdır.

Ödem Nasıl Atılır, Nasıl Ayırt Edilir?

Ödemi vücuttan atmak için bol su tüketimine özen gösterilmeli, hareket ve egzersize yoğunlaşılmalı, tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı, stresten uzak durulmalı, bilhassa uyku düzeni oluşturulmalıdır. Tüm bunların yanında aşırı karbonhidrat tüketilmemelidir. Türk kahvesinin ödem attırıcı özelliğinin yanı sıra; maydanozun da bu konudaki faydası bilinmektedir. Fakat bu olağan sebeplerin dışında sağlıkla ilgili bir etken varsa, muhakkak kontrolleri uzmana bırakılmalıdır.

Ödemi kilodan ayırmak için başlıca yöntem; halk arasında da bilinen parmak basıncı ile gözlemleme yöntemidir. Ödem olduğu düşünülen bölgeye parmak bastırılır, çekildiğinde bir süre parmağın izi kalıyorsa ödem olduğu anlaşılır. Vücudun ödem toplaması, tüketilen sıvı miktarına karşılık idrara çıkma seyrekliğinden de anlaşılır. Yoğun olarak göz çevresi, el ve ayaklarda oluşmaktadır.

 

Share.

About Author

Leave A Reply