Sidebar Ad

MEME AĞRISI – MASTALJİ

0

MEME AĞRISI  — MASTALJİ

 Prof. Dr. Abdullah  İğci

Meme ağrısı, kadınlarda meme ilgili görülen en sık şikayetlerden birisidir. Ağrı bir veya iki meme de farklı derecelerde olabilir.  Bunların ancak % 15 – 20’ sinin tedaviye ihtiyacı vardır. Meme de ağrı şikayeti ile  hekime  başvuran hastaların en büyük korkusu  acaba kanser miyim.   Gerçekten  meme ağrısı ile kanser arasından direkt bir ilişki yoktur. Meme kanserinin birçok bulgusu  yanında meme de ağrı olanı çok azdır.  Memede ağrının nedeni,  memenin kendisinden kaynaklanan patolojiler olduğu gibi meme çevresindeki kas, eklem ve kemiklerde oluşan hastalıklarda olabilir.

Meme de iki tip ağrı olmaktadır.

Siklik  ( periyodik yani menstrüasyonla ilişkili)
Nonsiklik  ( menstrüasyonla ilişkisi olmayan devamlı)

SİKLİK MEME AĞRISI

Meme hormonlara duyarlı bir organdır.  Menstrüasyondan (Adet dönemleri) sonra  overlerden ( yumurtalık) salgılanan östrojen ve progesteron hormonu memeyi süt vermeye hazırlar. Bu hormonlar, memede süt kanallarını ve süt yapan hücrelerin büyümeleri ve çoğalmalarına neden olur. Bu nedenle menstrüasyon öncesi memede su retansiyonu ve hacım artması  olarak gerginliğe neden olur.  Menstrüasyonun başlaması ile  birlikte meme içinde oluşan yapılar involüsyona uğrar ve  tekrar eski haline döner. Memede ki bu hücre çoğalmaları ve involüsyon sonucu fibrokistik yapılar oluşur. Adet öncesi dönemdeki memede gerginlik ve ağrı normaldir. Menstrüasyonun başlaması ile birlikte ağrı ve gerginlik kaybolur. Bazen bunun şiddetin de artmalar görülebilir.  Meme ağrılarının % 70-80’i  bu şekilde görülür. Genellikle 30- 40 yaşlarında daha sıktır.

Siklik ağrıların en sık nedenleri:

Hormonal ( östrojen ve progesteron) değişiklikler – Adet düzensizlikleri
Prolaktin hormonunun artması
Doğum kontrol hapları
Menapoz döneminde hormon replasma tedavisi
STRES , ÜZÜNTÜ GİBİ NEDENLER
Tuzlu beslenme
Fazla kafein alımı ( kahve, çikolata gibi)
Yağlı yiyecekler

TAVSİYELER

Memeyi  alttan destekleyen uygun sütyen kullanmak
Tuz alımını azaltmak,
Kafein alımını azaltmak,
Yağ alımını azaltarak lifli gıda ve meyva alımını artırmak,
Kilo almamak, yürüyüş ve ekserzis yapmak,

 

MEME AĞRISI TEDAVİSİ

 

Memenin adet öncesi siklik ağrıların çoğu  tavsiyeler ile genellikle azalır. Ancak %20’sinde ilaçla tedavi gereksimi olmaktadır.  Aspirin, parasetamol veya antifilojistik ilaçlar ağrının azalmasında etkili olurlar. B1, B6 ve E vitamin preperatları , evening primrose oil ( çuha çiceği yağı), memede rahatlama sağlamaktadır. Bromokriptin, danazol gibi ilaçlar da  çok gerekli olduğu zaman kullanılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki bu tür ilaçların da çok ciddi yan etkileri olmaktadır.

Nonsiklik –Menstrüasyonla ilgisi olmayan  meme ağrısı ağrı

Meme de , menstrüasyonla ilgisi olmadan   oluşan ağrılardır. Ağrı, memenin belirli bir bölgesinde hissedilir. Genellikle 40 – 50 yaşlarda görülür. Ağrı bazen kol , omuz veya koltuk altında da hissedilir. Ayrıca omuz, kol veya adale de oluşan hastalıklarda ki ağrı da meme de hissedilir.

Travma, memede hızlı büyümüş makrokistler, fibroadenom, meme iltihapları, süt kanalı çevresinde oluşan iltihaplar, stres, büyük pandüle memelerde yağ nekrozu oluşması meme de ağrıya yol açar. Ayrıca miyalji, omuz ekleminde romatizma hastalıklar da görülen ağrılar memede de hissedilir.

TEDAVİ

Büyümüş kistlerin aspirasyonu
Meme içinde büyüyen kitleler varsa ameliyat ile çıkarılmalı.
Meme içinde veya süt kanalı çevresinde ki iltihaplarda antibiyotik ilaçlar verilir.
Stresin yol açtığı ağrılarda anksiyolitik ilaçlar tavsiye edilir.
Miyalji veya romatizmal nedenlere bağlı meme ağrılarında nedene yönelik tedavi yapılır.

 

Prof. Dr. Abdullah  İğci

Share.

About Author

Leave A Reply