Sidebar Ad

Kış Enfeksiyonlarından Korunun

0

Kış Enfeksiyonlarından Korunun

 

Kış aylarında yaşadığımız olaylar daha zordur. Özellikle bazı bölgelerde daha yoğun ve daha sert bir kış olduğunu düşünürsek hayat bizim için çok karmaşık bir hal alır.

Bu aylarda hasta olmak ise kaçınılmaz bir gerçek maalesef. Bağışıklığımız düşer, vücudumuz enfeksiyonlara açık hale gelir. Hatta daha kalıcı olan hastalıkların tetikleyicisi bile olabilir. Peki, ne yapmalıyız? Şu yollarla siz de kış enfeksiyonlarından korunun.

Giysi

 

Bu aylar soğuk bir şekilde geçtiğinden korunmak önemlidir. Elimizden geldiğince gocuk, mont, pardösü, kaban gibi giysiler giyerek ve de başımızı, boynumuzu koruyucu atkı bere boyunluk örgü kulaklık takarak soğuğa meydan okumuş oluruz.

 

Spor

 

Spor aslında bizim hayatımızın her döneminde olmalıdır. Spor yaparak özellikle kış aylarında enfeksiyonları atıp sağlıklı bir vücut için adımımızı atabiliriz.

 

C vitamini

 

Herkesin bildiği üzere C vitamini kış aylarının vazgeçilmek vitamin ve bağışıklık deposudur. Portakal, mandalina, kivi, ananas, muz, limon gibi meyvelerle vücudumuzun soğuklarda dinç olmasını sağlayabiliriz.

 

 Enerji

 

Kışın enerjimiz soğukla mücadele edeceğimizden daha çok düşer ve enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Bu nedenledir ki bol bol enerji veren; bal, pekmez, yumurta, süt, et gibi yoğun proteinli gıdalar tüketmek bizi zinde tutmaya yardımcı olacaktır.

 

Temizlik

 

Her şeyin başı temiz olmaktan geçer. Eğer Enfeksiyonlardan korunmak istiyorsak vücudumuzu temiz tutmak ayrı bir öneme sahiptir.

 

İçecekler

 

Yoğun geçen soğuklarda ısınmak bizim için çok önemli bir yere sahiptir. Böyle zamanlarda kış çayı, yeşil çay, nane limon, papatya çayı salep gibi sıcak içecekler bizim içimizi ısıtarak enfeksiyonlardan da korumaya yardımcı olur.

Share.

About Author

Leave A Reply