Sidebar Ad

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir?

0

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Mide ameliyatı vücut kitle indeksi otuz beşin üzerinde olup, dislipidemi, hiper tansiyon ve diyabet gibi ek hastalığı olan hastalara veya vücut kitle indeksi kırkın üzerinde olan, morbid obezite sınıfındaki hastalara uygulanır.

Ameliyat sonrası iş hayatıma ne kadar zamanda dönerim?

Obezite ameliyatları, kapalı yöntem ile yapılan ameliyatlar olduğundan, hastalar taburcu olduklarının birinci gününden itibaren masa başı işlerine dönebilirler. Daha ağır iş yapan hastalar ise evinde bir hafta istirahat sonra iş başı yapabilirler.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Obezite ameliyatlarında, hastanın karnına, dört tane sekiz milimlik delikle girildiğinden ve ameliyat sonrası bu delikler, estetik yöntem ile kapatıldığından, kayda değer bir iz kalmamaktadır.

Peki ya ameliyat sonrası sarkma olur mu?

Obezite ameliyatından sonra sarkmalar en düşük kısma indirmek için hastanın protein desteğini alması ve ameliyatın birinci ayından itibaren, düzenli egzersiz, üçüncü ayından sonra ise kas güçlendirici egzersiz yapması önerilir.

Obezite ameliyatlarından sonra yoğun bir şekilde çikolata veya alkol gibi aşırı kalori içeren gıdaları tüketilmesi kilo vermenin durması veya kilo alımına sebep olabilir.

Ameliyat sonrası o halde diyet mi söz konusu?

Ameliyat sonrası hastanın midesi küçüldüğünden ve iştahı kesildiğinden, beslenme alışkanlıkları daha düzenli ve daha tercih edilebilir düzeye gelmektedir. Özellikle küçük mide ameliyatlarında, mide funduz kesimi de çıkarıldığı için, buradan salgılanan hormon, artık salgılanmadığı için hastanın iştahı büyük oranda kesilir. İdeal kiloya yaklaştıkça kilo verme yavaşlar ve ideal kiloya geldiğinde durur.

Birinci haftadan itibaren hastanın düzenli yürüyüşler yapması gerekmektedir. Birinci ay dolduktan sonra egzersizler, üçüncü aydan sonra ise kas güçlendirici hareketler önerilir. Sarkma oluşmasın diye hastalara fitness, yüzme ve plates önerilir. Birinci haftadan itibaren, hastalar araç kullanabilir veya uçakla seyahat edebilir.

Obezite ameliyatı sonrası gebelik

Gebelik, obezite ameliyatının birinci yılından itibaren düşünülebilinir. Gebe kalındığında, bebekte herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği görülmez. Bebeği olan anneler, emzirme döneminin üçüncü ayından itibaren ameliyat olabilir. Kapalı yöntemle yapılan ameliyat, konforlu ameliyatlar olarak sınıflandırılır. Ameliyat sonrası ağrı çok çok azdır ve hatta hastalar ameliyatın üçüncü saati rahatlıkla yürüyebilirler. Obeziteye bağlı hastalıklar olarak sınıflandırılacak olan bel fıtığı, eklem rahatsızlıkları, uyku problemi gibi hastalıklar, ameliyat sonrası kilo verme ile hızlıca düzelebilir ve obezite hastalarında hiper tansiyon, diyabet belirgin oranda gerilemektedir.

Tüp mide ameliyatında, midenin yaklaşık %75 ‘lik kısmı alınır, alınan kısımla birlikte, hastanın iştahı kesilir ve mide hacmi de küçüldüğü için hastanın kilo vermesi kolaylaşır. Tüp mide ameliyatları ise yaklaşık bir saat süren ameliyatlardır. Bunun yanında diyabeti olan hastalara uygulanan, bir buçuk veya iki saat sürebilir. Ameliyat öncesinde akciğer fonksiyonlarını kötü olarak etkilediğinden sigaranın en az bir hafta öncesinden bırakılması, alkol tüketiminin ise on beş gün önceden bırakılması önerilir, bu zaten sağlık açısından da oldukça önem arz etmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply