Sidebar Ad

Günlük Tuz Tüketiminize Dikkat Edin

0

Günlük Tuz Tüketiminize Dikkat Edin

 

Tuzun insan vücuduna pek çok faydası vardır. Tansiyonu düzenler, sıvı ayarlarını düzenler ve besinleri hücre içine taşır. Uzmanlar aşırı tuz tüketimin insan vücuduna pek çok problemlere yol açacağını belirtmişler. Bu yüzden günlük olarak 500 miligram tuz tüketilmesi önerilmektedir aşır tuz insan vücuduna çok fazla zarar vermektedir.

Uzmanlar tansiyon hastalığı ve kilosu olmayan için 2.400 miligram fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Hiper tansiyon ve kilosu olanlar için doktorlar kesinlikle tuz tüketimini önermemektedir. Tuz hipertansiyonu olanlar için oldukça tehlikeli ve hastalığının daha çok ilerlemesine neden olacaktır.

Uzmanların yaptığı araştırmalarda tansiyon hastalığı olanlar aşırı derecede tuz tüketimi yüzünden hastalıkların daha kötüye gittiği ve hipertansiyona dönüştüğü gözlenmiştir.

Aynı zamanda yüksek derecede tuz tüketimi sizin zayıflamanızı engelleyecektir ve kilo almanıza neden olacaktır bu yüzden uzmanlar günlük tuz tüketiminize dikkat edin diye belirtmişlerdir.

Tuz kullanımı azaltmak için yapılması gerekenler

Hazır gıda tüketiminde kaçının. Uzmanlara göre hazır gıdaların tuz oranı çok yüksek olduğundan insan vücuduna pek çok zarar vermektedir.

Yemeklere 200 miligramdan fazla tuz eklenmemesi uzmanlar tarafından öneriliyor. 200 miligramdan fazlası vücudu tehdit etmektedir ve hastalığınız varsa daha kötüye gitmesini sağlayacaktır bu yüzden günlük tuz miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vücuda tuzdan çok yararı olan sebze ve meyve aşırı tuz tüketimini engelleyecektir. Uzmanlar aşırı tuz tüketiminden kaçınmak için her gün sebze ve meyve tüketimi ile vücudun tuza maruz kalmasını önleyecektir.

Özellikle uzmanlar yemek piştikten sonra tuz eklenmesini önermektedir böylelikle fazla tuz tüketiminden kurtulacaksınız.

İyotlu tuz ve iyotsuz tuz

Uzmanlar iyotsuz tuz kullanımını iyotlu tuza göre daha çok önermektedir bunun nedeni iyotsuz tuz özellikle guatrı tamamen iyileşmesini sağlıyor. İyotsuz tuz vücudun ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri kazanılmasını sağlıyor bu yüzden uzmanlar kesinlikle iyotsuz tuz tüketimini önermektedir.

İyotlu tuzu ise uzmanlar kesinlikle önermemektedir. İyotlu tuz uzmanlara göre vücuda oldukça zarar vermektedir bu yüzden kullanılmaması gerektiğini belirtmiştir.

Share.

About Author

Leave A Reply