Sidebar Ad

Glisemik İndeks

0

Glisemik İndeks

Glisemik İndeks (GI) Nedir?

Glikoz İndeksi (GI), karbonhidrat içeren gıdaların kan şekerimize yaptığı etkinin ölçümüdür. GI, gıdaları analiz etmenin nispeten yeni bir yoludur. Daha önce, kan şekerini normale çevirmek için çoğu yemek gıdalardaki karbonhidratların (şekerler ve nişastalar dahil) toplam miktarı analiz edilir. GI, gıdaların gerçek kan şekerimiz üzerindeki etkisine bakarak bu yaklaşımın ötesine geçer. Diğer bir deyişle, tüketilmemiş haldeki gıdalardaki toplam karbonhidrat miktarını saymak yerine GI, bu gıdaların fiili kan şekeri üzerindeki etkisini ölçer.

Neden GI Önemlidir?

Son 15 yılda düşük GI diyeti, kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, inme, depresyon, kronik böbrek hastalığı, safra taşı oluşumu, myom oluşumu riskini ve meme, kolon, prostat ve pankreasa ait kanserlerin risklerini ortadan kaldırabilir. Bu durumdan yararlanmak için, GI değeri normal veya çok düşük doğal gıdalarla beslenmek kadar basit olabilir. GI değerleri düşük veya çok düşük aralıklara düşen gıdalara odaklanmanızı kolaylaştırmak için öncelikle literatür taraması yapmanız gerekmektedir.

GI nasıl ölçülür?

Tipik olarak, bir porsiyon boyutunda 50 gram mevcut karbonhidrat sağlayacak bir gıda tüketilir. Mevcut karbonhidratlar vücudumuz tarafından kolaylıkla sindirilip emilen karbonhidratlardır. Bu karbonhidratların genel olarak karbonhidratlara oranla kan şekeri düzeyimiz üzerinde çok daha büyük bir etkisi vardır, çünkü genel olarak karbonhidratlar kolaylıkla sindirilemeyen, emilim olmayan maddeleri içerir. Çözünmeyenler, örneğin kan şekeri seviyemize derhal etkisi olmayan karbonhidratlardır, çünkü bunlar kolayca sindirilemezler.

Araştırmacılar, bir gıda porsiyonunda mevcut karbonhidratları tahmin etmenin genel bir yolu olarak toplam karbonhidrat miktarını alır ve toplam fiber miktarını çıkarırlar. Elde edilen karbonhidratlar geride kalanlardır.

50 gram mevcut karbonhidrat tüketildikten sonra kan şekeri seviyeleri 2 saatlik bir süre boyunca ölçülür. Sonuçlar bir grafikte çizilir ve eğri altında kalan alan, gıdanın kan şekerimiz üzerindeki ani etkisini gösterir.

Share.

About Author

Leave A Reply