karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Fitoterapi Nedir - Bigdoctors

Sidebar Ad

Fitoterapi Nedir

0

Fitoterapi Nedir

 

Çok eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisi için kullanılan bitkiler aynı zamanda vitamin ve mineral deposudur. İnsan yaşamının ilk dönemlerinden beri insan yaşamı üzerinde pozitif etkileri olmuştur. Bundan yola çıkan fitoterapi bitkilerin içerdiği kimyasal maddeleri kullanarak hastalıkları önleme ve tedavi etme amacındadır. Farmakolojinin bir dalı olan fitoterapi bitkisel kökenli ilaçların hastalıkların tedavilerinde kullanılmasını araştırır. Gelenekselle bilimin bir sentezidir. Çok eskilerden beri uygulanan bir tedavidir ve günümüzde kaliteli ve doğal yaşam, hastalıkların tedavisi gibi konularda bitkilerin önemini vurgulamaktadır. Sağlık için doğala dönüşün bir göstergesidir bu durum.

 

Fitoterapi ve İlaçlar

 

Günümüzde kimya sanayisinin hızla gelişmesiyle tarımda ve hayvancılıkta yapılan genetik müdahaleler, kimyasal gübreler, hormon takviyeleri besinleri doğal hallerinden uzaklaştırmıştır. Kullanılan bu kimyasalların önemli bir kısmı bağışıklık sisteminin bozulmasına, alerjilere, hastalıklara sebep olmaktadır. Görülen bu sorunlar neticesinde insanlar doğal ve bitkisel ilaçlara, organik gıdalara karşı büyük bir ilgidedir. Bugün üretilen birçok ilaç bitkilerden alınan kimyasal maddeler temel alınarak ve diğer kimyasallarla karıştırılarak elde edilmektedir. Dünya üzerindeki ilaçların içeriğinin %20 ile %30’unun bitkilerden oluştuğu bilinmektedir.

 

Fitoterapinin Faydaları

 

Tek başına bir tedavi yöntemi olmayan fitoterapi asıl tedaviye yardımcı olur. Bunu da bitkilerle modern bilimi birleştirerek yapar. Sadece hastalık tedavisinde değil vücudun desteklenmesinde, vücut direncinin arttırılmasında ve hatta hastalıklara karşı etkili bir kalkan olmasıyla yardımcı olur. Fitoterapi aynı zamanda kronik yorgunluğun önüne geçer ve vücuda zindelik kazandırır. Vücut fitoterapi sayesinde ihtiyacı olan vitamin ve minerallere ulaşır.

 

 Fitoterapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Fitorerapi taze ya da kurutulmuş bitkilerle hazırlanan karışımların farklı formlarda sunulmasıyla hastalıkları önleme ve tedavi etmektedir. Modern tıp ilaçlarına göre daha uzun sürede sonuç gösterir fakat doğru bir uygulama sonucunda yan etkisiz bir tedavi sağlar. Fitoterapi sindirim, solunum, kalp-damar ve vücudun birçok sisteminde oluşan rahatsızlıklara karşı modern tıbbı tamamlayan yardımcı bir uygulamadır.

 

Uygulanırken tedavinin kan grubu, genetik özellikler, alerjiler ve ya geçirilen rahatsızlıklara bağlı olarak değişmesi fitoterapi uygulamasının kişiye özel olmasını gerektirir. Uygulama yapılmadan önce işinde uzman bir kişiye danışılması önemlidir. Gösterebileceği yan etkiler nedeniyle fitoterapi uygulayıcısının vücut işleyişine hakim olması gerekmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply