Sidebar Ad

Emziren Anneler Sütünü Nasıl Arttırır?

0

Emziren Anneler Sütünü Nasıl Arttırır?

Emzirme ve Anne Sütü Emzirme anne içinde bebek için de çok önemlidir. Bebek açısından anne sütü bebeğin ilk bağışıklığını sağlar. İlk gelen süt ile yani kolostrum sayesinde bebeğin ilk aşısı yapılmış olur. Bu demek oluyor ki anneden gelen ilk süt dahil olmak üzere anne sütü bebeğin gelişiminde büyümesinde bağışıklığın da çok önemli bir faktördür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklığı daha yüksek hastalığa yakalanma oranları daha düşüktür. Zeka gelişimi olarak da anne sütüyle beslenen bebeklerin anne sütü almayan bebeklere oranla daha fazladır. Bu yüzden emzirme bebeğin beyin gelişiminde, kas-iskelet gelişiminde, büyümesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde temelleri oluşturan önemli bir faktördür.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde bebeğin emzirilmesi anne sütünün inmesine yardımcı olur. Ayrıca bu ilk gelen süt bağışıklığın sağlanmasında önemli rol oynar. Bebek ve anne arasındaki tensel temas da anne sütünün gelmesinde etkilidir. Sık sık emzirmek, bebek her istediğinde emzirmek anne sütünü çoğaltır. Süt arttırma için emziren anne emzirmeyi başardığına inanmalı, kendine güvenini sağlamalı ve stresten uzak durmalıdır. Bebeğin memeyi iyi kavraması ve doğru teknikle emmesi anne sütünün artmasında etkilidir. Çünkü doğru emen bebek doyar ve doyan bebek memeyi boşaltır ve boşalan yeri tekrar süt doldurur. Böylece bu döngü sütün bebeğin ihtiyacına göre artmasına sebep olur.

Emzirirken memeye masaj uygulamak süt arttırır. Emzirmeden önce sıcak uygulama ve masaj uygulamak anne sütünü arttırır. Anne ve bebeğin aynı odada kalması, emzirmenin sık sık olması anne sütünü arttırır. Bol su içmek, rezene çayı veya emziren anneler için üretilmiş çaylar da anne sütünü arttırır. Anne beslenmesine dikkat etmeli ve diyet programlarından bir süre uzak durmalıdır.

Share.

About Author

Leave A Reply