Sidebar Ad

Dişleri Koruma

0

Dişleri Koruma

 

Dişlerimize düzenli bir şekilde bakım ve temizlik yapmadığımız zaman yediğimiz besinlerden arta kalanlar dişlerimizin arasında kalarak diş çürüklerine sebep olur.

Bir dişin çürümesi aylar sürmektedir. Diş hekimine başvurmak için kişiler geç kalmamalıdır. Olması gereken diş hekimi kontrolü yılda iki kezdir.

Özellikle çocukluk yıllarındaki beslenme biçimimiz ve diş bakımımız, diş sağlığımız açısından çok önemlidir.

Diş sağlığı için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve flor minerali ihtiyacını yeterince karşılamak gerekmektedir. Diş eti ve sağlığı için gerekli olan en önemli vitaminler A, C, D vitaminleridir.

Bu vitaminlerin eksikliğini yaşamamak gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri de bu konuda çok yararlıdır. Sürekli yumuşak veya sürekli sert yiyecekler tüketilmemelidir.

Özellikle hazır alınan hamburger kızartma gibi yiyecekler fazla yumuşak olduğu için sadece bunları değil, bunların yanında elma, havuç gibi yiyecekleri de ısırarak yememiz diş sağlığımız açısından önemlidir.

Günlük öğünlerimiz arasına şekerli ürünleri eklememeye özen göstermeliyiz. Yenilen her tatlı yiyeceğin ardından ağız su ile yıkanmalıdır. Diş sağlığı için oldukça zararlı olan kola ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Dişleri Koruma

Her gün düzenli olarak dişlerin belli saatlerde bakımını yapmak gerekmektedir.

Yatmadan önce ve her yemekten sonra fırçalamak uygun olanıdır.

Kürdan kullanmak diş ve diş etine zarar verebileceği gibi kullanması da önerilmez. Bunun yerine diş temizliği yapılırken diş ipi kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler dişlere zarar verip sararmasına sebep olmaktadır.

Kabukları sert yiyeceklerin (fındık, ceviz) dişe zarar vereceği için diş ile kırılmaması gerekir.

Çok sıcak veya çok soğuk olan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Burun yollarından rahatsızlığı olan kişilerin, uyurken ağız yoluyla nefes almaları dişlerin sararmasına neden olur.

 

Bu sebeple kişiler doktora başvurup bu sorunlarını tedavi ettirmelidir.

Share.

About Author

Leave A Reply