Sidebar Ad

Damar Sertleşmesi

0

Damar Sertleşmesi

 

Damarlar esneklerdir ve kişinin vücut yapısına göre şekil alırlar. Genişleme ve daralma hareketleri ile damardan aktarılan kan miktarı ayarlanır. Oluşan bazı sebeplerden dolayı damar duvarlarında zararla ve zedelenmeler meydana gelir. Bu durum aktarılan kanın çoğalmasına veya azalmasına sebep olur. Bu duvarların sertleşmesi, damar sertleşmesi olarak adlandırılır. Söz konusu damar sertleşmesi hastalığında, tedaviye geç kalınırsa çok ciddi hasarlar meydana gelebilir. Hatta bu hastalığa sahip kişilerin rahatsızlığının ölüm ile sonuçlandığı da görülmüştür.

 

Damar Sertliği Nasıl Meydana Gelir?

 

Bu hususta aileden gelen genetik yapı çok büyük rol oynar. Kontrol edilemeyen bazı sebepler ön plan çıkar. Yoğun olarak yaşlı insanlar damar sertliği probleminden etkilenmektedirler. Yaşlı insanların vücudu kendini çabuk yenileyemez ve bu durum tedaviyi aşırı zorlaştırır. Damar sertliği genel olarak orta yaştan sonraki dönemde ortaya çıkar. Hastalık ilk bakıldığında kendini belli etmez. Sadece doktor kontrolü sonucunda duvarlarda hasarın olup olmadığı saptanabilir. Eğer duvarlarda belirli hasarlar görünüyorsa, bu hastalığın ilk evresidir. Özellikle kalpte oluşan bu durum aşırı tehlike arz eder. Kalp sıkışması ve ritim bozuklukları damar sertliğinin habercisi olabilmektedir. Bacaklarda görülen damar sertlikleri krampa ve aşırı ağrıya yok açabilir. Bunu giderebilmek için düzenli spor yapmakta yarar vardır.

 

 Damar Sertliği Tedavisi Nasıldır?

 

Damar sertliği tedavisi için anjiyo uygulaması yapılır. Ultrason ile damarlar incelenerek, tıkanıklığın olduğu bölgeler tespit edilir. Tespit edilen damardaki daralma henüz yeni başlamışsa ilaç tedavisi ile bu durum normale döndürülebilir fakat aşırı gelişmiş ise bypass uygulaması yapılması kaçınılmazdır. Hastalığı tamamen kontrol altında tutmak için sigarayı bırakmak ve spor yapmak büyük önem arz eder. Sağlıklı diyet programları da bu duruma yardımcı olur. Farklı olarak, kalp krizi yaşamış hastalara ilaç tedavi uygulaması yapılmaktadır. Damar sertleşmesi yaşamamak ve yaşadıktan sonra hastalığı kontrol altına almak için, sigarayı bırakmak ve spor yapmak en önemli hususlardır.

Share.

About Author

Leave A Reply