Sidebar Ad

Bel fıtığı

0

Bel fıtığı

İnsan omurgası 33 omur kemiği ve bunların arasında bulunan yumuşak, sünger yapıda disklerden oluşur. Omurilikten çıkan sinirler disklerin etrafından dolanarak ilgili alana giderler. Herhangi bir nedenle omurlar arasındaki disk hasar görürse, bulunması gereken yerden taşarak çıkar ve sinirler üzerinde baskı yapabilir.

Bu duruma “disk fıtığı” denir. En sık bel omurgasında görülür. Ayağa ve bacağa yayılan ağrı, uyuşma, karıncalanma, çekme hissi ile kendini belli eder.

Tedavide istirahat şarttır. Ağızdan ilaç tedavisi uygulanır.

Omurga MR ile tanı kesinleştirilir.

Her fıtık ameliyat olmak zorunda değildir. Eğer ağır sinir hasarı/felce gidiş yoksa ve fıtık patlamamışsa ağrı tedavileri ile fıtık tedavi edilebilir. Ağrı tedavileri arasında fıtığın ve ezilen sinirin etrafına girerek ilaç vermek, fıtığın küçülmesini ve iyileşmeyi sağlamak için işlemler uygulanır.

Fıtığın durumuna göre hasarlı diskin içine girilerek laser ile fıtık yakılıp buharlaştırılarak dışarı alınabilir.

Fıtıklaşan diskin içine iğne ile girilerek ozon verilmesi, hasarlı diskin büzüşmesine ve fıtığın da küçülmesine, dolayısı ile iyileşmeye yardımcı olur, ağrıları hızla iyileştirir.

Yaşlı hastalarda ve altta yatan hastalığı nedeniyle cerrahiye uygun olmayan hastalarda da rahatlıkla uygulanan tedavi yöntemleridir.

Disk fıtıkları için uygulanan ağrı tedavilerinin hiçbirinde hastaya narkoz verilmesi gerekmez. Hastalar, işlemler uygulandıktan birkaç saat sonra taburcu olup evlerine yürüyerek dönebilirler. Birkaç gün içinde de işlerine dönebilirler

Share.

About Author

Leave A Reply