Sidebar Ad

Bel Ve Boyun Fıtığı

0

Bel Ve Boyun Fıtığı

 

Bel ve boyun fıtığı omurgada yer alan ve koruyucu görevi olan disklerin arasında yer alan sinirlerin sıkışmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bel fıtığı ve boyun fıtığı kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyebilir. Çünkü fıtık oldukça fazla ağrıya neden olmaktadır. Birçok kişi bu problemi yaşamaktadır.

Bel Fıtığının Belirtileri

Boyun fıtığının ilk belirtileri genellikle boyun bölgesine-de veya kollarda meydana gelen şiddetli ağrılardır. Fakat bu ağrılar bazı durumlarda kas kaynaklı da olabilir. Bu nedenle boyun fıtığı teşhisinin koyulması için doktor tarafından muayene edilmeye ihtiyaç vardır. Boyun fıtığının belirtileri arasında el parmaklarının bazılarında uyuşukluğun ortaya çıkması da vardır. İlk aşamada kulağa korkutucu gelse de bunun nedeni sinirlerde meydana gelen sıkışmadır. Etkin bir tedavi sonrasında parmaklardaki his geri gelmektedir.

Bel Fıtığının Belirtileri

Bel fıtığında ağrı genellikle bel bölgesinde ya da bacaklarda çıkmaktadır. Ağrı tek bacakta olabileceği gibi iki bacakta da olabilir. Bunun nedeni tamamen hangi diskte problem olduğun bağlıdır. Bazı durumlarda sıkışmanın olduğu yere bağlı olarak ayak parmaklarında da his kaybı yaşanabilir. Boyun fıtığındaki el parmaklarına benzer şekilde etkin bir tedavi yöntemi izlenerek ayak parmaklarındaki uyuşukluk da tamamen ortadan kaldırılabilir.

Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir

Bel ve boyun fıtığının tedavisinde ameliyat yapılabileceği gibi ameliyatsız tedavi seçenekleri de vardır. Bu iki seçenekten birinin seçilmesi hastanın ağrılarına ve fıtığın ciddiyetine bağlıdır. Genellikle ilk aşamada ameliyatsız fıtık tedavisi tercih edilmektedir. Ameliyatsız fıtık tedavisi fizik tedavi şeklinde ilerleyerek sıkışan sinirlerin açılmasını sağlar. Bu tedavi boyunca acı ve ağrı hissetmek normaldir. Tedavi ilerledikçe hissedilen ağrı ve acı da azalacaktır. Çok ileri fıtık durumlarında veya ameliyatsız tedavinin işe yaramadığı durumlarda ise ameliyat tercih edilmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply