Sidebar Ad

Basım Ağrıyor

0

Basım Ağrıyor

 

Günümüz en yaygın olarak bilinen herkesin sürekli olarak şikayet ettiği ufak gibi gözüken ama kontrolü ve önlemi alınmadığında en sıkıntılı hastalıklardan biri olarak gözüken baş ağrısıdır. İnsanlar günün herhangi bir saatinde durduk yere basım ağrıyor gibi şikayetlerle dile getirmiş olabilir. Peki neden başımız ağrır?

 

 Baş ağrısının sebepleri farklı nedenler olabilmektedir.

 

Kimi baş ağrıları günlük kroniktir kimisi ise migren ağrıları şeklinde olabilir. Baş ağrılarının çeşitlerini sıralayabilmemiz mümkündür. Başımızın ağrımaya başladığı zaman önce ilaç kullanmadan önce bitkisel ilaç veya bitkisel ürünler kullanarak durdurmaya çalışabiliriz. Mesela başımız hafif hafif ağrımaya başladığında burnumuzun alt kısmına lavanta yağı sürebilir ve kokusuyla rahatlayabiliriz ya da başımıza vurgulu dokunuşlar yaparak masaj yapabiliriz. Baş ağrısının başlıca sebepleri günün yorgunluğu, uykusuzluk, vücudun yeterince su almamış olması duruş bozukluğu olabilir.

 

Kaşlarınızı gerdirerek yapacağınız masaj da olumlu sonuçlar almanıza sebep olabilir. Baş ağrılarınız migren şeklinde ise bunu sessiz ve karanlık bir odada masajlarla geçirmeniz mümkündür. Kullanabileceğimiz diğer bir tedavi yöntemleri ise bitkisel çaylardır. Lavanta, papatya gibi sakinleştirici çaylar beyninizi dinlendirir ve rahatlamanıza sebep olur. Başınız ağrıdığında türlü türlü bitkisel ürünleri deneyip elinizde olan bütün yöntemleri denediğiniz halde geçmiyorsa doktora giderek doktor gözetimi altında doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanabilirsiniz. Baş ağrınız sırasında aldığınız ilaçlardan sonra hemen arkasından yatmanız tehlikeli olarak sayılabilir. Bu yüzden ilaç kullanımından hemen sonra uyumamaya özen göstermeli ve kurallar çerçevesinde dikkat etmeliyiz.

 

Başınız ağrıdığında mutlaka gürültülü ortamlardan uzak durmalı, kendinizi en sakin ve en sessiz nerede hissediyorsanız orada olmalısınız aksi takdirde önlem alınmamış baş ağrıları kişi de ciddi ağrılara neden olabilir ve bu da günler boyu ağrı çekmesine sebep olabilir. Geçmeyen baş ağrılarında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Share.

About Author

Leave A Reply