Sidebar Ad

Zayıflama Ve Metabolizma

0

Zayıflama Ve Metabolizma

 

 

Zayıflamak Ve Metabolizma Sistemi

Metabolizma hızına göre erken ve hızlı kilo alımları gün geçtikçe artmaktadır. Bunun önüne geçinilmesi ve zayıflama adı altında araştırmalar başlatılmıştır.

Metabolizma

Metabolizma insan vücudunda yaktığı enerji olarak tanımlanmaktadır. Metabolizma gün içerisinde yediğimiz gıdalar ve yaptığımız hareketler sonucunda hızlı ve yavaş çalışabilmektedir.
Bazal metabolizma sistemi: ihtiyaç durumda ne kadar enerji yakmasıdır.
Metabolizma hızı genel olarak çocuklarda, çalışanlarda, erkeklerde, soğukta ve protein ağırlıklı beslenenlerde daha yüksek olmaktadır.

Metabolizma hızını etkileyen faktörler

-Yaş: Metabolizmanın en hızlı çalıştığı yaş arası 15-30’dur.

-Cinsiyet: Kadınlardaki kas sayısı erkeklere oranla az ve zayıf olması koşulundan erkeklerin metabolizma hızı kadınlara oranla daha hızlıdır.

Ancak bayanların hamilelik döneminde metabolizma hızı oldukça artış göstermektedir.

Genetik: Aileden gelen genetik bir sorun olan kişiler metabolizma hızında yavaşlama görmektedirler.

-Diyet: Özellikle kilosu fazla olan insanların yapmış oldukları diyet ile kilo verimi ve tekrardan kilo alımı metabolizma hızını etkileyen diğer etmendir.

-Karbonhidratlar: Gün içerisinde yenilen makarna, şeker ve hamurlu gıdaların tüketilmesi sonucundan metabolizma hızının etkilendiği görülmüştür.

Sıcaklık: Hava sıcaklığının fazla olduğu günlerde metabolizma daha hızlı çalışması durumundayken, kış mevsimi geldiğinde daha yavaş çalışmaktadır.

Zayıflama

Günümüz koşullarında pek çok kişi aldığı diyet kitapları ve beslenme eğitimi ile kilo verebileceğini düşünmektedir. Oysaki beslenme davranışı kişinin fiziksel ve sosyal hayatını doğrudan etkilemektedir.

Bu konuda en yetkili kişiler yani diyetisyenlere yönlendirilmeleri oldukça önem arz etmektedir. Beslenme uzmanları üniversitesinden mezun olduktan sonra aldıkları 4 yıllık eğitimin ardından diyetisyen adını alırlar ve günümüzde ki yaşam kalitesini ve sağlığı koruma adına dünya genelinde birçok araştırma yapmaktadırlar. Pek çok hastalık sağlıklı beslenme ile önlenebilir. Bu sağlıklı beslenmenin nasıl yapılması gerektiği bilgi diyetisyenlerde mevcuttur. En yakın zamanda diyetisyenlere başvurmak önem arz etmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply