Sidebar Ad

Yoga Egzersizleri

0

Yoga Egzersizleri

 

İçsel Denge Ve Uyumu Yakalamak

Zihinsel rahatlık, içsel uyum ve dinginlik kazanmak, negatif enerjiyi üzerimizden atmak ve iç organlarımızın fonksiyonlarına hareketlilik kazandırmak için yanlış solunum alışkanlığımızı değiştirmemiz ve bir takım doğru hareketleri yapmamız gereklidir.

Doğru nefes, doğru gevşeme, doğru beslenme ve doğru düşünceyle birlikte yapabileceğimiz yoga egzersizleri yaşamımıza yeni bir boyut katacaktır.

Bu sporu diğer sporlardan ayıran en belirgin özellik; bizi zorlamadan, ter içinde bırakmadan, yumuşak hareketlerle enerjimizi arttırmasıdır.

Evde uygun ortamı oluşturarak ve rahat kıyafetler giyerek bazı basit hareketlerle başlayabiliriz.

Mucize Hareketler Ve Faydaları

Bacak ve sırt bölgeleri için oldukça faydalı olan köprü duruşu hareketi yorgunluk ve uykusuzluk için de etkili bir çözüm olarak bilinir. Sırt yerde, kalça havadayken ellerin topuklarda birleştirilmesi şeklinde yapılır. Öne eğilme hareketi ise depresyona karşı etkilidir. Ayrıca bacak kaslarını yeterince esnetir. Ayakta dik bir pozisyondayken belden yukarı kısmın öne doğru eğilerek ellerin yere değdirilmesi şeklinde yapılır.
Omuzlardaki kamburlaşmayı engellemek için yatay duruş hareketi yapılmalıdır. Bu hareket, aynı zamanda sırt bölgesinde rahatlama sağlar. Zihin sakinleştirici, stres giderici etkisi de vardır.

Enerji Tıkanması

Vücuttaki enerji tıkanması kalça bölgesinde yaşanır. Bu durum günlük hayatımızı oldukça zorlaştırır. Enerji tıkanmasını gidermek için sağ diz kalça ile eşit mesafede olacak şekilde öne kaydırılır. Alt bacak üst bacakla beraber 90 derecelik bir açıyla bükülür. Bu pozisyonda burundan nefes alınıp ağızdan verilerek diyafram kasları çalıştırılır.25 saniye sonra hareket sonlandırılarak yavaşça kalkılır.

Son Aşama

Kan basıncını azaltmak ve tam sakinleşme durumunu sağlamak için sırt üstü yere yatılarak hareketsiz bir şekilde beklenir. Bu sırada nefes kontrol altına alınır. Zihin ve vücuttaki hafiflik hissedilmeye çalışılır. Yeterli enerji akışı hissedilince spor sonlandırılır.

Share.

About Author

Leave A Reply