Sidebar Ad

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

0

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Saçlarımız, hem bayanlar hem de erkekler için çok önemli bir görsel unsurdur. Saç yapısı genellikle kişilerin genetik olgusuna göre farklılık göstermektedir. Bu durum günümüzde kendi içinde; yağlı saçlar, kuru saçlar gibi sınıflandırılarak, çözüm yöntemleri geliştirilmektedir.

Yağlı Saçlar

Saçlarınızı yıkadıktan sonra 24 saat içerisinde tekrar yağlanıyor ise, yağlı bir saç yapınız var demektir. Yağlı saçlar; özellikle kişilerin ergenlik döneminde vücutta yaşanan değişimlere bağlı olarak yağ salgılayan hücrelerin artmasıyla doğru orantılı bir şekilde kendini göstermeye başlar. Yediğimiz yağlı gıdalar da bu durumu hızlandırmaktadır. Aşırı stresli ve terlemeyi gerektiren iş/çalışma ortamları da saçlarınızın yağlanmasına sebep olabilir, ancak saç bakım alanında yapılan araştırmalar çok sık yağlanan saçların genetik bir durum olduğunu ve bu durumun saçın yapısına uygun çözümlerle azaltılabileceğini değerlendirmektedir.

Yağlanmanın Önlenmesi

Yağlı saç bakım ise fiziksel olarak yapacağınız uygulamalardan önce kişilerin kendi şartlarına göre alacağı önleyici tedbirler ile daha etkin çözümler üretmenizi sağlayabilir. Bu duruma örnek olarak; yediğiniz yağlı gıdalar sizin saçlarınızın yağlanmasına sebep oluyor ise öncelikle bunu azaltmanız gerekmektedir. Ayrıca meslek/zorunluluk gereği takmak zorunda olduğunuz şapka, baret, kask gibi donanımlar saçınızdaki yağlanmayı arttırıyor ise imkanlar doğrultusunda daha uygun donanımlar temin etmelisiniz.

Yağlı Saçların Bakımı

Kişisel biyolojik yapınıza göre alacağınız bütün bu tedbirlerden sonra genel olarak yapılabilecek işlemler ise şunlardır; Öncelikle saçınızın yapısına göre doğru şampuan seçimi yapmalısınız çünkü yanlış tercih, sorunun artmasına ve hatta saçlarınıza zarar vermesine yol açabilir. Saçınızı şampuan ile yıkamadan önce ılık su ile durulayarak yağ ve artıklardan arındırmanız gerekmektedir. Uzmanlara göre yağlı saçlar günde en fazla bir kez yıkanmalıdır, birden fazla yıkanan saç derileri daha hızlı yağ üretir ve aşırıya kaçıldığında; yağ üreten derinin kuruması sonucu saçlarınız yağlanmadığı için zararlı dış faktörlere karşı korumasız kalıp, kurumaya ve dökülmeye başlayabilir. Saçınızı yıkama işlemini bitirdikten sonra şampuan veya sabun gibi kimyasal maddeleri iyice durulayarak saç derinizde tortu kalmadığından emin olun. Ayrıca alanında uzman doktorların tavsiyesi ile saç yapınıza göre bitkisel çözümler deneyebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply