Sidebar Ad

Varis Oluşumunu Önleyebilirsiniz

0

Varis Oluşumunu Önleyebilirsiniz

 

Yetişkin bireylerde varis görülme riski yüksektir. Yapacağınız bazı yöntemlerle varis oluşumunu önleyebilirsiniz.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Taşıdığınız fazla kilolar bacaklarınıza yük olur. Böylece bacaklarınızda kan dolaşımı zorlaşır. Bu durum varis oluşturabilir. Bunun için İdeal kilonuzu koruyarak ve varsa fazla kilolarınızdan kurtularak varis oluşumunu önleyebilirsiniz.

Fazla kilolar ayrıca birçok hastalığa neden olabilir.

Sigara Kullanmayın

Sigara çok farklı ciddi hastalıklara neden olabilir. Örneğin, yüksek kan dolaşımı. Yüksek kan dolaşımı varis oluşumuna neden olur. Sigaradan uzak durarak varis oluşumunu önleyebilirsiniz.

Düzenli Egzersizler Yapın.

Düzenli egzersiz yapmanın sağlık üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Düzenli bir şekilde yapacağınız egzersizler birçok hastalığın oluşumunu engelleyebilir. Düzenli egzersiz yaparak kan dolaşımınızı ve diğer tüm dolaşım sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Böylece varis oluşumu önleyebilirsiniz.

Doğum Kontrol Haplarına Dikkat edin

Östrojen hormonu varis oluşturan maddelerdendir. Bu yüzden kadınlarda daha fazla varis görülür. Doğum kontrol haplarının içerdiği östrojen seviyeleri farklıdır.

Varisi önlemek için düşük östrojen seviyeli doğum kontrol hapları kullanmanız varis oluşumunu önlemenize yardım edebilir.

Çok Güneşte Kalmayın

Aşırı güneş birçok cilt hastalıklarına neden olabildiği gibi varis oluşumuna da neden olabilir. Bunun için güneş ışınlarına uzun süreler boyunca maruz kalmamaya dikkat edin.

Uzun Süre Sabit Kalmayın

Uzun süre boyunca sabit bir yerde durmamaya dikkat edin. Çünkü bacaklarınızdaki kan dolaşımı olumsuz etkilenir. Eğer mecburiyetten ayakta kalıyorsanız sık sık pozisyon değiştirmeye çalışın.

Bacaklarınızı Havaya Kaldırın

Ayaklarınızı sık sık yükseltin. Ayaklarınızı kaldırmanız kan dolaşımınızı güçlendirecektir. Böylece varisi önleyebilirsiniz.

Sıkı Kıyafetler Giymeyin

Vücudunuzu saran giysiler kan dolaşımınızı olumsuz etkiler. Özellikle dar pantolonlar bacaklardaki kan dolaşımı için zor zararlıdır.

Bunların yerine vücudunuzu sıkmayan, daha bol kıyafetler giyerek varis oluşumunu önleyebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply