Sidebar Ad

Topuk Dikenine Eswt Şok Dalga Tedavisi

0

Topuk Dikenine Eswt Şok Dalga Tedavisi

 

Topuk Dikeni Nedir?

 

Ayak tabanına çok fazla yük binmesi ve ayakta oluşan zorlanmalara bağlı olarak topuk dikeni ortaya çıkar. Topukta diken gibi bir çıkıntı oluşmasıdır.

 

Topuk Dikeninde Oluşan Şikayetler Nelerdir?

 

Ayağa kalkıldığında çok fazla ağrı oluşur.

Ayakkabı giymek zorlaşır.

Tabanda şişlik oluşur, yürümekte zorluklar yaşanır.

 

ESWT Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Düşük ve yüksek enerjili dalgalardır. Sert dokulara yüksek enerji dalgaları, yumuşak dokulara düşük enerjili uygulama yapılır. Şok dalga tedavisi olan ESWT vücut dışarısında üretilir, uygulama başlığı ile istenilen bölgeye uygulanan basınç dalgalarının kullanıldığı tedavi yöntemidir. Topuk dikenine ESWT şok dalga tedavisi yüzde 85 iyileşme sağlar. Tedaviye erken başlamak tedavinin başarısını arttırır. ESWT şok dalga tedavisi 3 ile 5 seans arasında devam eder yaklaşık 20 dakika sürer, seanslar 1 hafta ara ile uygulanmaktadır.

 

Tedavinin Topuk Dikeni İçin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 

Ayaktan tedavi imkanı verir.

Anestezi gerekmez.

Ağrı oluşmaz.

İlaç kullanmadan tedavi olunur.

Tedavi hızlı sonuç verir.

Başarı oranı çok yüksektir.

 

Uygulamadan sonra iyileşme ilk haftadan sonra başlar. Bu uygulamada ki amaç hastanın ağrısının geçici olarak geçmesi değil, kalıcı çözüm sağlanmasıdır.

 

 ESWT Topuk Dikeninde Nasıl Etkili Olur?

 

Yumuşak doku ve tendonların yenilenmesini sağlar, uygulama bölgesinin kanlanarak beslenmesini sağlar.

 

ESWT Kimlere Uygulanmaz?

 

Kalp pili olanlara, hamile bayanlara, kanser tedavisi görenlere, kanama bozukluğu olanlarda, akut enfeksiyona sahip olanlarda, akciğer, kalp ve iç organların üzerine, üst boyun bölgesine, enfeksiyonlu bölgeye ESWT şok dalga tedavisi uygulanamaz.

 

ESWT şok dalga tedavisinin her hangi bir yan etkisi bulunmaz. Hasta tedaviden hemen sonra günlük yaşamına devam edebilir. Hemen geçen hafif bir ağrı ve az bir kızarıklık, şişlik gibi önemsiz yan etkileri vardır.

Share.

About Author

Leave A Reply