karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Tıp Dünyasındaki Yeni Gelişmeler - Bigdoctors

Sidebar Ad

Tıp Dünyasındaki Yeni Gelişmeler

0

Tıp Dünyasındaki Yeni Gelişmeler

Eski zamanlarda grip hastalığı çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine sebep olmuştur. Sağlık alanındaki çalışmalar her geçen gün yeni bir tedavi keşfetmekte ve ölümcül denilen hastalıkların bile önüne geçebilmektedir. Eskiden binlerce insanın ölmesine sebep olan suçiçeği hastalığı artık çiçek aşısı sayesinde yok denecek kadar az görülmektedir. Günümüzün en çok can alan hastalığı ise kanser. Belki de bundan kırk elli sene sonra çocuklar bu hastalığı yalnızca kitaptan okuyarak öğrenecekler. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte mucizevi tedaviler geliştirildi. İşte bunlardan birkaçı;

Squalamine

Yavru köpek balıklarının dokularında bir madde keşfedildi. Bu madde sayesinde kızıl, sarı humma ve Hepatit B, C, D ile savaşılabilecek. Squalamine adı verilen bu doku bileşeni salgına sebebiyet veren bu hastalık türlerinin kökünü kazıyacağa benziyor.

Kürkümin

Aslında bu madde yemeklerde kullanılabilen bir çeşit baharat. Fakat bu baharatın özelliği kanseri hücrelerini azaltması ve bu zararları hücrelerin büyümesini engellemesi.

Biyonik Göz

Biyonik göz bir görme yetisini kaybetmiş veya doğuştan görme yetisi olmayan insanların görebilmesi için üretilmiş bir çeşit araç. Büyük bir operasyona ihtiyaç duyulmadan kullanılan bu araç çağın keşifleri arasında yer alıyor. Bu teknoloji ilk denemesinde başarıya ulaşmış ve hiç görmeyen kısmen görmeye başlamıştır.

Alzheimer Testi

Bilindiği gibi Alzheimer tedavisi olmayan bir hastalık fakat erken teşhiste bu hastalığın gelişimi yavaşlatılabiliyor. Yeni keşfedilen Alzheimer beyin taraması tekniği ile hastalar hastalığı erken fark edebilecek. Böylece hastalıkların olumsuz ilerlemesi geriye çekilebilecek.

Aydınlık Tümör

Tümör aydınlatma işlemi ameliyatlarda kullanılan yeni nesil bir cerrahi yöntemidir. Tümöre bir ilaç veriliyor ( amino-levulinik acid) bu ilaç sayesinde tümör ultraviole ışıkla ortaya çıkıyor ve cerrahi işlemi kolaylaştırıyor. İşlemden sonra kemoterapi ilaçları enjekte ediliyor ve temizlenmeyen kanser hücreleri altı ay içinde yok oluyor.

Share.

About Author

Leave A Reply