karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Sindirim Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulunur? - Bigdoctors

Sidebar Ad

Sindirim Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulunur?

0

Sindirim Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulunur?

Sindirim sistemi, vücudun önemli bir parçasıdır. Sindirimin görevi vücuda alınan besinleri emmek ve vücudun atık ürünlerinden kurtulmak için yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık, şişkinlik, mide ekşimesi ve gaz sıkışması sindirim sorunları arasında yer almaktadır. Sindirim sorunları nedenleri arasında yanlış beslenme, uyku eksikliği, aşırı alkol alımı ve sıvı kaybı neden olmaktadır.

Bağırsakların Doğal Dengesini Sağlar

Probiyatik gıdalar, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. En iyi probiyatik, yoğurt, ekşi turşu, kefir ve kırmızıbiber gibi bazı gıdalarda bulunmaktadır. Probiyatik gıdalar bağırsak bakterilerinin doğal dengesini sağlamaya yardımcı olan iyi bakterileri barındırmaktadır.

Kusma Ve Bulantıya da İyi Gelmektedir

Sindirime iyi gelen bitki çaylarının başında nane gelmektedir. Nane; gaz sıkışmaları, bağırsak krampları ve şişkinliği tedavi eder. Bunun dışında kusma ve bulantı rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Nane çayı günde 1 ve ya 2 kez içilmelidir. Nane çayını hazırlamak için bir bardak sıcak suyun içine 1, 5 çay kaşığı nane yaprağı eklenir.

Bardak kapak yardımı ile kapatılarak yaklaşık 15 dakika demlenmesi beklenir. Demlenen nane çayı süzgeçten süzülerek içme hazır hale gelir. Günlük olarak yemeklerin içine ya da salatalara taze nane yaprağı da eklenerek tüketilebilir.

Yemek Yendikten Hemen Sonra Tüketilmelidir

Rezene tohumu sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide asidini düşürme tedavilerinde kullanılmaktadır. Sindirim sistemine yardımcı olmak açısından yemek yendikten hemen sonra yaklaşık bir çay kaşığı kadar rezene tohumu çiğnenmelidir.

Bunun yanında hazımsızlık sorununu gidermesi için günde iki defa rezene çayı içilmesi gerekir. Rezene çayını hazırlamak için bir su bardağı içerisine sıcak su eklenir ve yarım çay kaşığı rezene tohumu eklenir. 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir ve daha sonra süzgeç yardımıyla süzülerek içilir.

Share.

About Author

Leave A Reply