Sidebar Ad

Ses Kısılması

0

Ses Kısılması  Ses Kaybı

 

Normalde sesin azalmasına ya da hiç çıkmamasına ses kısıklığı denilebiliyor. Ancak tıbbi olarak duruma bakıldığında ses tonunun her türden farklı bir şekilde çıkmasına ses kısıklığı olarak adlandırılır. Dikkate alınması gereklidir. Çünkü ses kısılması , ses kaybı ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

 

Ses Kısıklığı

 

Sesinizdeki titreşimler, çatallaşmalar, boğuk sesler gibi tüm değişimler ses kısıklığını ortaya çıkarmaktadır. Eğer gırtlağınızdan daha aşağı seviyelerdeki rahatsızlıklarınız sesinizin cılız çıkmasına neden olabilir. Zayıflayan sesiniz gırtlayan kendisi ile ilgili rahatsızlıklar meydana getirebilir. Rahatsızlığınız ağız boşluğunda ya da dil hastalıkları ile ilgili ise sesiniz boğuk bir şekilde çıkabilir. Burundan konuşma söz konusudur.

 

 Ses Kısıklığı Nedenleri

 

Ses kısıklığının pek çok nedeni olabilir. Bunlar içerisinde basit rahatsızlıklar olabileceği gibi, çok ciddi rahatsızlıklar da olabilir. Ses kısıklığına neden olan hastalıklar arasında ;

 

Gırtlak iltihabı ve Akciğer rahatsızlığı,

Ses tellerinde polip, kist ve nodül şeklinde iyi huylu kitleler olabilir.

Ses tellerinizde bulunan ve hareketi sağlayan sinirler felç olabilir.

İltihaplanmalara ve alerjilere bağlı olarak geniş akıntısı olabilir.

Reflü ya da şiddetli kusmalar olabilir.

Grıtlak ve çevresinde dokularda tümörler olabilir. Ses tellerinde darbeler oluşabilir.

Sinir sisteminizde ya da şeker hastalıklarınız nedeni ile ses telinde farklı hastalıklar tutabilir.

Yanlış cerrahi travmalar da bu tür sonuçlar oluşturabilir.

 

Bu durumların herhangi birisi ile karşılaştığınız anda mutlaka hekime başvurmanız gereklidir. Özellikle bir iki haftadan fazla süren ses kısıklığı belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gereklidir. Ses kısıklığının yanında nefes alma zorluğu çekiyor, ağzınızdan kan geliyor ve yutma zorluğu çekiyorsanız acilen bir kulak burun boğaz uzmanına görünmeniz gereklidir. Özellikle soğuk algınlığı şeklinde belirtiler olmadığında ve boyunda şişlik fark ettiğinizde önemli bir sorun olabilir. Hiç bekletmeden doktora gitmek olabilecek olumsuzlukların önüne geçecektir.

Share.

About Author

Leave A Reply