karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Şeker Hastalığı Diyet - Bigdoctors

Sidebar Ad

Şeker Hastalığı Diyet

0

Şeker Hastalığı Diyet

 

Uzmanlar, şeker hastaları için yaş, cinsiyet ve kilo gözetmeksizin diyet listeleri hazırlarlar. Bu hazırlanan diyet listeleri her şeker hastası için geçerli değildir. Bir şeker hastasının; başka bir şeker hastasının diyetini uygulaması uygun değildir. O diyeti uygulayan kişiye faydasından çok zararı gözlemlenir. Şeker hastalığı diyetinin ilk kaidesi, her gün düzenli olarak vücudunuz için gerekli besinleri, ana ve ara öğünleri eksiksiz ve aksatmadan almaktır. Şeker hastalarının, diyetteki ana ve ara öğünleri atlamaması çok önemlidir. Öğünleri atlarsanız kan şekeriniz ya dengesiz bir şekilde artacaktır, ya da dengesiz şekilde azalacaktır.

 

Şeker hastalarının dikkat etmeleri gereken diğer mesele ise, vücuda alınan su miktarıdır. Günde en az 2 litre, yani yaklaşık olarak 10 bardak su içilmesi insan vücudu için çok faydalıdır. İçecek olarak öncelikle suyu tercih etmeler çok önemlidir. Şeker oranı yüksek olan içecekler, gazlı içecekler, hazır meyve suları, meyve şerbetleri, meyveli maden suları, sıcak çikolata, boza ve salep gibi içeceklerden kesinlikle uzak durmaları gerekir. Özellikle hazır meyve suları yerine, taze meyveler tüketmenizin sağlığınıza oldukça yararı olacaktır. Çay ve kahveyi fazla tüketiyorsanız bunu dengelemeniz gerekir. Çay, kahve ve bitki çaylarını belli bir oranda ve şekersiz içmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Şeker Hastalığı Diyet

 

Şeker hastalarının hiç bir alkollü içecek kullanmaları tavsiye edilir. Alkolün her türlüsünden uzak durulmalıdır. Çünkü insan sağlığına zararı vardır ve besleyici bir değeri yoktur.

 

Şeker hastalarının diyet listelerinde dikkat etmeleri gereken diğer bir unsur ise, şeker ve yağ oranı yüksek olan besinlerdir.

Örneğin; pasta, kek, bisküvi, kurabiye, börek, çörek ve diğer tatlı bulunduran yiyeceklerdir.

 

Yemek olarak daha çok fırın yemeklerini veya haşlama yemekleri tercih etmeniz önemlidir. Fazla yağlı yapılan yemekler hayatınıza asla girmemelidir. Hazır dondurulmuş yiyecekler, bisküvi, beyaz ekmek, kek, kraker ve sağlıksız koşullarda yapılan yemekleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Hastalığınız için öncelikle doktorunuza başvurun. Diyet programına birlikte karar verin.

Share.

About Author

Leave A Reply