Sidebar Ad

Saç Dibi Egzeması için Neler Yapmalıyım

0

Saç Dibi Egzeması için Neler Yapmalıyım

Saç Dibi Egzemasına Doğal Tedavi

Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç dibi sağlığı önem taşımaktadır. Eğer sağlıklı güçlü saçlar için yediğimizi içtiğimiz besinlerden kullandığımız temizlik kozmetik ürünlerine kadar dikkatli ve özenli davranılması gerekir. Elde, ayakta, diz ve dirsekte çoğunlukla görülen egzama çoğu zaman saç derisinde de görülmektedir.

Saç Ve Saç Derisi Temizliği Nasıl Olmalı?

Vücudumuzun en üst bölgesinde yer alan saç ve saç derisi görselliğin ilk odak noktası olduğundan dolayı bakımı önem taşımaktadır. Doğru bakım yapılmaması, stres ve genetik faktörlerinde etkisiyle deride döküntü, kızarıklık, kaşıntı buna benzer diğer problemlere eden olmaktadır. Bakım için dikkat edilmesi gerek bazı noktalar vardır. Bu noktalar temel niteliktedir. Saçınızı yıkama ihtiyacını duyduğunuzda bunu çok az sıklıkta hatta seyrek aralıklarla yapılmalıdır.

Saçı çok sık aralılarla yıkanması saçı ve deriyi kurutur, kuruyan saç kırılır kopar. Normal bir yıkama ortalamada üç ve ya dörtı günde olabilirken merkezi noktalarda devasa şehirlerde bu bir, iki  günü ancak bulabilir hava kirliğine bağlı olarak.

Yıkama esnasında kullanılacak olan suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekmektedir keza aşırı sıcak ve ya soğuk su saç derisindeki yağ dengesini bozabilmektedir. Kullanılacak olan su ılık olmalı ki saç derisinde yer alan lipit tabakayı deforme etmesin. Yıkama sonrası kurutulması için kullanılan fön maşa gibi kurutucuların sıcaklık ayarında ılık olacak şekilde ayarlanmalı ve saç hafif nemle kendi halinde kurutulmalı.

Saç Tipleri Ve Bakımı

Sac tipi kuru, yağlı ve karma olmak üzere üç gruba ayrılırken yaygın olanlar genellikle kuru ve yağlı sac tipleri olup buna bağlı bakımlarda bu dengeyi sağlamaya yönelik yapılmaktadır. Kuru sac tipine sahip ise genellikle zeytinyağına limon suyu eklenen maskeler sac ve derinin yağ dengesini düzenlerken yağlı sac tipine sahip olanlar ise yoğurt, yumurta bal karışımlı maskeleri tercih etmelidir.

Share.

About Author

Leave A Reply