karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Kalp Cerrahisinde Robotik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir? - Bigdoctors

Sidebar Ad

Kalp Cerrahisinde Robotik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?

0
 Robotik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?
Robotların Çağında Ameliyatlar

Robotik Cerrahi, kalp cerrahisinin ulaştığı en üst teknolojik nokta olarak kabul edilmektedir. Robot ile operasyonlar çok daha ufak kesilerden, kalbi durdurmadan gerçekleştirilmekte, ve hastalara gerek kozmetik bakımdan gerekse nekahat döneminde büyük avantaj sağlamaktadır. Herhangi bir kemik ya da kas kesisi olmadığı için hastalar ameliyat sonrasında çok daha çabuk ayağa kalkmakta, yara çok ufak olduğu için ameliyat sonrası dönemde ağrı en aza inmekte, yara ile ilgili problemler de büyük ölçüde engellenmektedir. , Robot yardımıyla gerçekleştirilen ameliyatlarda, cerrah, hastanın uzağında bulunan üç boyutlu görüntüleme sistemine sahip ana konsola (master ünite) oturur ve göğüs içindeki robotun kolları (slave ünite) cerrahın el hareketlerini aynı anda takip ederek cerrahi işlemi gerçekleştirir. Hasta başında bulunan ikinci bir cerrah ise robotun kollarının ucunda bulunan cerrahi aletlerin değiştirilmesi ve diğer işlemleri üstlenir. Robotik sistemde cerrahi aletler toraks içinde insan bileğinin yaptığı bütün hareketleri yapabilmektedir.

Robotik Cerrahi Nedir?

Robot ile operasyonlar çok daha ufak kesilerden, kalbi durdurmadan gerçekleştirilmekte, ve hastalara gerek kozmetik bakımdan gerekse nekahat döneminde büyük avantaj sağlamaktadır. Herhangi bir kemik ya da kas kesisi olmadığı için hastalar ameliyat sonrasında çok daha çabuk ayağa kalkmakta, yara çok ufak olduğu için ameliyat sonrası dönemde ağrı en aza inmekte, yara ile ilgili problemler de büyük ölçüde engellenmektedir.

Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Robot yardımıyla gerçekleştirilen ameliyatlarda, cerrah, hastanın uzağında bulunan üç boyutlu görüntüleme sistemine sahip ana konsola (master ünite) oturur ve göğüs içindeki robotun kolları (slave ünite) cerrahın el hareketlerini aynı anda takip ederek cerrahi işlemi gerçekleştirir.

Hasta başında bulunan ikinci bir cerrah ise robotun kollarının ucunda bulunan cerrahi aletlerin değiştirilmesi ve diğer işlemleri üstlenir. Robotik sistemde cerrahi aletler toraks içinde insan bileğinin yaptığı bütün hareketleri yapabilmektedir.

Robotik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?

Robotik cerrahi çoğunlukla koroner by-pass, mitral kapak tamiri ve aritmi cerrahisinde kullanılmaktadır. Ancak robotik cerrahi her hastaya uygulanamamaktadır. Mevcut tekniklerde iki damarın üstünde by-pass operasyonlarında tercih edilmemektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply