karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Neden Kilo Alıyorum - Bigdoctors

Sidebar Ad

Neden Kilo Alıyorum

0

Neden Kilo Alıyorum

 

Sağlıksız Beslenme

 

Günümüzde teknolojinin gelişimi ve de zamanın kullanımı çok önemli olduğu için insanlar daha çok pratik ve de hazır gıdalara yönelmektedir. Bu hazır gıdalar vücuttaki trans yağ oranını arttırır ve vücut kütlesinin artmasına sebep olur. Beslenmenin özenle yapılması ve de bilinçli bir şekilde dikkat edilmesi vücut kütlesinin kontrolü de çok önemlidir.

 

Fast Food

 

Burger king, mc donalds , arby, kfc gibi markalar çocuklar için vazgeçilmezdir. Ancak çocukları bu tür beslenmeye alıştıran aileler ileride oluşabilecek obeziteye sebebiyet vermektedir. Çocukları sebze meyveyi daha çok yedirmemiz gerekir ve de arada sırada bu yiyeceklerin ödül olarak verilmesi gerekir, sürekli böyle beslenilmemelidir.

 

Çikolatalar

 

Şeker oranının fazla olduğu çikolatalar neredeyse tüm insanların sevdiği en güzel yiyeceklerden biri olarak bilinir. Ancak çikolata da şeker oranının fazla olmasından kaynaklı vücut kütlesini arttırabilir. Çikolatayı hayatımızdan tamamen çıkarmak mümkün değildir ve de bitter çikolatanın yağ yakımına yardımcı olduğu uzmanlar tarafından belirlenmiştir, belirli oranlarda yenen çikolata vücuda faydalıdır.

 

Yağlar

 

Yediğimiz her yemeğin içinde bulunan yağlar vücuda enerji verir ve günlük yaşamımızda daha aktif olmamızı sağlar, ancak yağın da yemeklere fazla konması zararlıdır. Kalp ve damar tıkanıklıklarına yol açan yağların zararları yetişkin bireylerde daha çok etkisini gösterir. Ayrıca fiziksel görüntü açısından da kişinin göbeğinin çıkmasına sebebiyet verip kişide fiziksel görüntüsünü beğenmeme, kendinden memnun olmama gibi sonuçlara neden olabilir. Yağları da hayatımızdan tamamen çıkarmamız mümkün değildir ancak onu da yeterli miktarda ve oranlı bir şekilde yememiz ve yemeklerimize katmamız gerekmektedir.

 

Hareketsizlik

 

Vücut kütlesinin artmasının en önemli sebeplerinden biri yemek yedikten sonra hareket edilmemesi ve de gün içinde hiç yerinden kıpırdamamaktır. Neden kilo alıyorum sorusunu sormak yerine bilinçli olup beslenme düzenimize ve hareketli olup olmadığımıza dikkat etmeliyiz.

 

Depresyon

 

İnsanın yeme ihtiyacının arttığı ya da çareyi sadece yemek yemekte bulduğu hayatın mutsuz dönemlerinden biridir. Bu dönemde insanın kilosu umurunda olmaz ancak bu dönemden çıktığında vücut kütlesinin arttığını görür bu da ayrı bir mutsuzluğa sebep olur ve belki de yeni çıktığı depresyona bu sebeple bile tekrardan girme olasılığı vardır.

 

Spor

 

Herkesin sağlıklı bi yaşam için ihtiyacı olan aktivitedir. İnsanlar spor yaparak sadece vücut kütlesini kontrol etmez aynı zamanda hayatta olan sorunlarından bir süre dahi de olsa uzaklaşır, kafası rahatlar ve sakinleşir. Ancak vücut kütlesini korumada da önemli rolü vardır, kütleyi sabit tutmak veya zayıflamak için yapılabilir. Haftada en az 3 4 gün yarım saat kırk dakika arası her birey spora vakit ayırmaktadır bu yürüyüş bile olabilir. Kütle kontrolünü bu şekilde sağlayıp kendimizi mutlu edebiliriz ve kendimiz mutlu olduğumuzda karşımızdakini de mutlu ederiz ve güzel bir yaşamın kapılarını açabiliriz.

 

 Düzensiz Beslenme

 

Düzensiz beslenme kahvaltının yapılmaması, gece geç saatlerde yemek yenmesi, öğünlerde gerekenden fazla yemek vücut kütlesinin artmasına sebep olur. Buna sebebiyet vermemek için kahvaltımızı belli bir saatte ve aynı zamanda öğle ve akşam yemeğimizi öğün atlatmadan planladığımız saatlerde yememiz gerekmektedir. Düzensiz bir yaşam bizi mutsuzluğa sürüklemekten başka hiçbir şey yapmaz, planlı ve vaktinde olmak sadece sağlık vücut kütle kontrolünde değil hayatımızın her türlü alanında iyi ve mutlu olmamızı sağlar.

 

Sağlıklı Beslenme

 

Vücut kütle kontrolünde çok önemli rol oynar, sebze meyve ve et ve süt ürünleri ağırlıklı beslenmeyi gerektirir. Bu beslenme kişinin hem bedensel hem zihinsel açıdan gelişmesinde rol oynar.

Share.

About Author

Leave A Reply