Sidebar Ad

Nasır Çeşitleri

0

Nasır Çeşitleri

 

Derinin kalınlaşarak dışarı doğru, sert çıkıntılar oluşturmasını ile derinlere inildikçe sivrileşen ağrılı yapılara nasır denir. Genellikle ayaklarda fazla yürümeye bağlı olarak deri sertleşir. Parmak ve dirseklerde de nasır oluşumu gözlenir. Tedavi edilmezse ve üstüne daha fazla baskı uygulanırsa yoğun ağrılar görülecektir.

Nasır Çeşitleri

İki tür nasır bulunur ve tedavi şekilleri aynıdır. Birincisi derinin kalınlaşmasıyla oluşan nasırdır. İkincisi siğil mikrobu bulaşması sonrası olur. Siğil nedeniyle oluşan nasırlar, mikrobik olduğu için başkalarının terlik, ayakkabı, çorap gibi özel eşyaların kullanılmasıyla yayılabilir.

Tedavisinde iki hafta süren siğil ilaçları önerilir. Bu yolla tedavi edilemeyen nasırlar ise cerrahi müdahale ile alınır.

Birinci tür nasırlar, sürekli benzer davranış sergileyerek, derinin aynı bölgesine baskı uygulanması sonucu oluşur. Mesela sürekli yazı yazmak zorunda olan kişilerin kalemi tuttukları parmaklarında çoğunlukla minik nasırlar oluşur.

Kalemin baskısından kurtuldukları zaman, kısa süre içerisinde oluşan nasırlar kaybolur. Sürekli makas kullanan terzilerin, berberlerin makası taktıkları parmaklarında nasırlar oluşabilir. Bu nasırlarda kendiliğinden kaybolan cinslerdendir.

Ayak Nasırları Neden Oluşur?

Ortalamanın altında maddiyatta dolayı dışarıda ayakkabısız yürüyen yoksul kesimin ayakları, nasır kaplıdır. Aslında nasır bir nevi ayağın dış etkenlerden korunabilmesi için deri tarafından oluşturulur.

Fazla kemikli yapısı olan ayaklara sahip kişilerde nasır görülme riski daha çoktur. Eğer yüksek topuklu ayakkabı tercih edilirse, vücut ağırlığının dengeli dağılmamasına bağlı olarak nasırlar oluşur. Yere basmada hata yapmak, yanlış yürüme şekilleri nasırın bir başka oluşma sebebidir.

Ayakkabının dar olması, ayağı sıkıştırırken deri sertleşerek karşıt tepki oluşturacaktır. Bu nedenle ayakkabı seçiminde ayağa uygun ayakkabılar tercih edilirse, nasır oluşumu riski azalacaktır. Ayağın rahatlığı, şık görünümünden önce gelmelidir. Yanlış seçimler ilk olarak yara ve deformasyonlara, daha sonra ise nasırlara neden olacaktır.

Bu hastalıkla ilgili cildiye doktoruna danışmanızı öneririz.

Share.

About Author

Leave A Reply