karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Morbid Obezite Nedir - Bigdoctors

Sidebar Ad

Morbid Obezite Nedir

0

Morbid Obezite

 

Morbid Obezite Nedir, Neye Göre Belirlenir?

 

Vücuda alınan enerjinin, vücuttan atılan enerjiyi geçmesi sebebiyle oluşan yağlar, zaman geçtikçe iyice birikerek obezite hastalığına yol açar. Obezitenin, vücut kitle endeksi değerlerine göre aşamaları vardır. Vücut kitle endeksi sonuçları 18,5’ten az olanlar zayıf olarak kabul edilir. 18.5 – 24,9 arası normal vücut, 25 – 29,9 hafif obezite, 30 – 34.9 birinci derecede obezite, 35 – 39.9 ikinci derece obezite olarak belirlenir. 40 ve üstü vücut kitle endeksi sonuç aralığında bulunan morbid obezite ise, en basit anlatımı ile, obezitenin en son raddeye ulaşmış halidir ve hastalık olarak kabul edilir. Dünya üzerinde ortalama 700 milyon kişi, morbid obezite hastalığından mağdurdur. Bu hastalık, önlem alınmadığı taktirde, ölüme yol açabilecek sonuçlar doğurabilir.

 Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, genel kabul görmüş vücut kitle endeksi şu şekilde hesaplanır: Kişinin boy uzunluğu santimetreden metre cinsine çevrilir ve kendisiyle çarpılır. Çıkan sonuç, kişinin ağırlığına bölünür. Örneğin; 170 santim boyunda 53 kilo olan birinin vücut kitle endeksi şöyledir: 53 : (1.7 x 1.7) = 53 : 2.89 = 18.33… yani yaklaşık 18.4’tür ve zayıf grubuna girer.

 

 Morbid Obezitenin Verdiği Zararlar

 

Morbid obezite, kişinin yaşam standartlarını çok önemli ölçüde düşürdüğü gibi, vücutta çok fazla biriken yağ molekülleri zamanla iltihaplanmaya yol açarak neredeyse vücuttaki bütün organlara zarar verir ve pek çok hastalığı beraberinde getirir. Morbid obezitenin en çok yol açtığı hastalıklar; şeker hastalığı, yüksek kolestrol, safra kesesi başta olmak üzere çeşitli kanserler, gut, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hipertansiyon ve damar tıkanıklıkları ile kalp hastalıkları olarak bilinir.

 

 Morbid Obezitede Kesin Tedavi

 

Morbid obezite çok ilerlemiş olduğundan, egzersiz ve diyet yaparak kilo vermek neredeyse hiç mümkün değildir. Morbid obezitenin en kalıcı tedavisi, ameliyat olmaktır. Obezite Cerrahisi için bize ulaşarak size özel tedavilerle ilgili bilgi alabilir, Ücretsiz randevu alarak doktorlarımızla görüşebilirsiniz. Obezite cerrahisinde yapılması gereken ameliyat çok farklı tedavi planı gerektiren bir durumdur. Kişiler sadece kilo olarak birbirlerine yakın olsalar da metabolizma olarak farklılıklar göstermektedirler. Sadece ameliyat olmak veya ameliyata karar vermek yeterli değildir.

 

Share.

About Author

Leave A Reply