Sidebar Ad

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

0

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 

Meme kanseri, meme dokusunda hormonel değişiklikler nedeniyle süt kanalında çoğalan kanser hücreleridir. İlk başlarda meme kanseri herhangi bir belirti göstermez. İlerleyen süreçte kitlenin genişlemesi ile birlikte bir takım belirtiler gösterir.

 

 Meme Kanserinin Belirtileri:

 

-Memede koltuk altında ağrısız sert bir kitle varlığı

-Çekinti, deride kalınlaşma

-Elle muayede yapıldığında portakal kabuğu dokusu hissedilmesi

-Meme ucunun hassaslaşması ve içe doğru çökmesi

-Meme yapısının birbirine göre simetrik olarak bozulması

-Meme ucunda kanlı akıntı

-Memede kızarıklık ve yara

 

Meme kanseri hakkında bilinçli olunması, erken teşhis için en önemli faktörlerden biridir. Eğer ki yukarıda bahsedilen durumlardan en az birini dahi hissediyorsanız vakit kaybetmeden bu konuda uzman bir doktora başvurmalısınız. Elle yapılan muayenede anlaşılabilmesi için oradaki kitlenin yaklaşık 1 cm büyüklüğünde olması gerekir. Elle muayene meme başından dışarıya doğru dairesel hareketler ile yapılır. Elle muayene adet günü 7 gün geçtikten sonra yapılmalıdır. Meme kanserinin kesin olarak tanısı mamografi, radyolojik görüntüleme ile konulmaktadır.

 

20 yaşından sonra her kadının ara ara meme dokusun el ile muayene etmesi, 40 yaş üstü her kadının ara ara el ile muayene ve yılda bir mamografi çektirmesi önerilir.

 

Birinci derece akrabada görülen meme kanseri, diğer kişilere oranla kişinin meme kanseri olma riskini artırır.

 

Meme kanseri genç kadınlarda görülmez denilemez ancak 40 yaş üstünde daha yaygın görülür. Meme kanseri çok hızlı bir şekilde gelişmez. Meme kanserinin metastaz yapması öncelikle lenf bezlerinde daha sonra karaciğer, akciğer, kemikte görülür.

 

Genel olarak sağlık durumunu korumak amacıyla dengeli beslenme, alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak, düzenli olarak yapılan spor, fazla kilo alımına dikkat etmek risk faktörlerini azaltır.

Share.

About Author

Leave A Reply