Sidebar Ad

Lingual Ortodonti

0

Lingual Ortodonti

Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi dişlerde oluşan çarpık konumlanmayı düzenlemek için kullanılır. Diş teli tedavisi özellikle kişinin psikolojisi ve rahatça dişlerini göstererek gülümsemesi için önemlidir. Ayrıca ağzın kapanış şekli düzelir, ağız tam kapanır.

Kişinin kişisel ağız bakımı ve temizliği kolaylaşır.

Diş teli tedavisi kişiyi çok memnun eden güzel sonuçlar verse de tedavi sürecinde gözüken tel kişiyi sosyal yaşantısında, okulunda, iş hayatında rahatsız edebilir. Günümüzde lingual ortodonti tedavisi sayesinde ile bu problemler ortadan kaldırılmıştır.

Lingual Ortodonti

Normal diş tellerine göre biraz daha uzun süren bu tedavi normal diş tedavisinde olduğu gibi karma dişlenme dönemini tamamlamış yani süt dişlerinin yerine yenisi çıkmış tüm hastalarda uygulanabilmektedir.

Görünmeyen Diş Teli Çeşitleri

Aşağıdaki çeşitlerden hangisinin kullanılacağı diş hekimi kontrolünde kişinin tercihine bırakılmıştır. Şeffaf Braket, kullanılan braketin rengi gri yerine şeffaftır. Gri diş tellerine göre daha az dikkat çeker ama tam bir görünmezlik sağlamaz.

Şeffaf plak, dişlerin tamamını saran şeffaf bir plaktır. Diğer tellere göre avantajı takıp çıkarılabilmesidir. Yemek yerken çıkarılması gerekir, diğer durumlarda ağızda takılı bulunması gerekir. Diğer diş teli tedavilerinde ayda bir muayene yapılır. Bu tedavide ise plakların diş hekimi kontrolünde ortalama iki haftada en fazla üç haftada bir değiştirilmesi gerekir.

Lingual ortodonti, tamamen görünmeyen diş teli tedavisidir. Diş braketleri ve teller dişlerin ağız içine bakan yüzeyine yerleştirilir. Diğer yöntemlere göre daha iyi bir görünmezlik sağlar yakından bile görünmesi mümkün değildir. Sadece bu diş tedavisi normal diş tedavisinin yaklaşık süresinden daha uzun sürer.

Normal diş tedavi süresi altı ay ile yirmi dört ay arasında değişmektedir. Lingual ortodonti ile kişi psikolojik olarak daha rahat hissettiği gibi normal diş tedavisinin alışma sürecinde dudak içine verilen zararlar engellenmiş olur.

Share.

About Author

Leave A Reply