Sidebar Ad

Türk Doktorun Bulduğu KOAH Tedavisi Resector Baloon

0

Koah Nedir, Belirtileri Nelerdir?

 

KOAH, tıbbı adıyla da ‘Kronik Obstrüktif Akciğer’ hastalığı adıyla bilinmektedir. KOAH hastalığı, kronik bronşit yani sürekli öksürük hali ve akciğere hava alınımını kısıtlayarak hastalara nefes darlığı yaşatan bir hastalıktır.

KOAH Nedenleri

KOAH oluşumuna neyin sebep olduğuna değinecek olursak da en büyük etkenin sigara olduğunu uzmanlar kanıtlamış durumdadır. Uzmanlara göre sigara kullanan kişilerde KOAH hastalığı riski kullanmayanlara göre 30 kat daha fazla risk altındadırlar. Diğer faktörler ise sigara ve tütün ürünleri kadar olmasa da bu hastalığa etken olduğu düşünülüyor. Bu faktörler ise; genetik amfizem hastalığı olması, solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, astım ve bronşit olarak sıralayabiliriz.

KOAH Belirtileri

KOAH hastalığı, ilk olarak öksürük ve balgamla başlamaktadır. Bu belirtiler diğer birçok hastalığın belirtisi olduğundan hastanın KOAH hastalığından şüphelenmesi biraz düşük ihtimal taşımaktadır. Eğer bu belirtiler uzun ve kronik şekilde devam ediyorsa bir uzmana gitmeniz iyi olacaktır. Daha ilerlemiş bir KOAH hastalığında ise çok sık öksürükten dolayı solunum yollarındaki kılcal damarlar yıpranıp yırtılarak balgamda kan görülmesine sebep olabilir.

KOAH Tedavisi

KOAH bilindiği üzere yıllardır tedavisi bulunamayan bir hastalıktır. KOAH tedavisinde şuana kadar sadece hastalığı durdurma ve hastaların daha rahat nefes alabilmeleri için tedaviler uygulanmaktaydı. Fakat son yıllarda bir Türk doktorunun 25 yıllık çalışmaları sonucunda ise KOAH hastalığının tedavisi bulundu.

Türk doktorun  bulduğu tedavi yönteminde bronş içi kazıma yöntemini geliştirerek KOAH hastalığının tedavisini buldu. Prof. Dr. Yalçın Karakoca icat ettiği ve patentini de aldığı, ‘Resector Baloon’ adlı cihaz ile hastaların bronşlarında oluşan tıkanıklığı bu cihaz ile kazıyarak kötü huylu hücreleri yok edip hastanın rahat nefes alınmasını ve tekrar sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Bir Türk doktorunun sağlık alanındaki bu başarısı gurur uyandırarak hastalara umut oldu.

Share.

About Author

Leave A Reply