Sidebar Ad

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir

0

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir

 

Vücudumuzdaki herhangi bir organın işlevinde yaşanan bozukluk sağlık açısından tehlikelere yol açar. Vücudumuzdaki mekanizmanın düzenli bir şekilde işlemesi gerekir. Karaciğer de bu mekanizmanın önemli bir üyesidir.

 

KARACİĞER YAĞLANMASI

 

Karaciğer yağlanmasının tıp dilindeki adı ”Steatosis” olarak bilinir. Karaciğer yağlanması karaciğer de yağ birikiminin olması gereken miktarın çok üzerine çıkması sonucu oluşur. Obeziteye, şeker hastalığına ve yüksek kolesterole sahip olan bireylerde görülme riski artar. Karaciğer yağlanması fark edilmesi kolay bir hastalık değildir. Yıllarca bu hastalıkla yaşayan insanlar vardır.

 

 KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL ÖNLENİR?

 

Karaciğer yağlanması tedavi süreci çok zorlayıcı olan bir hastalık değildir. Eğer karaciğer yağlanması aşırı alkol tüketimine bağlı olarak oluşmuşsa, alkol tüketiminde kısıtlamaya gidilmesiyle iyi sonuçlar alınabilir ancak alkol tüketiminin devam etmesi halinde hastalığın siroza kadar ilerlemesine neden olabilir. Karaciğer yağlanmasına sahip olmamak için; işlenmiş şeker, un, hayvansal yağlar ve alkolün tüketimi azaltılmalıdır. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 defa olacak şekilde egzersiz yapılmalıdır. Vücut ağırlığınız boy kilo endeksinize göre tehlike arz eden bir nokta da ise kilo vermeye başlanmalıdır. Antioksidan tüketimi arttırılmalıdır. Hepatit A ve Hepatit B aşılarını olmayan insanlar risk grubundadır. Bu kişilerin aşı olması gerekmektedir.

 

Karaciğer yağlanmasını önlemek için uygulanabilecek metotların başında da deve dikeni gelir. Deve dikeni karaciğer yağlanması ile savaşmakta başrolü üstlenir. Karaciğer de bulunun yağları azaltırken karaciğerin fonksiyonel özelliklerini iyileştirip arttıran bir özelliğe sahip olan deve dikeni doğal bir yöntem olarak kullanılabilir. Deve dikeni çay olarak tüketilebilen bir bitkidir. Zencefil de deve dikeni gibi karaciğer yağlanmasına karşı savaşırken etkili bir bitkisel silahtır. Zencefil içinde bulunan antioksidanlar sayesinde karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Zencefil de çay olarak kullanılabildiği gibi çay olarak da kullanılabilen bir bitkisel silahtır. Greyfurt da yağ asitlerini oksitlemeye yardımcı içeriğe sahiptir. Vücuttaki yağı azaltır ve düzenler. Karaciğer yağlanmasının önüne bu yöntemlerle geçilebilir.

Share.

About Author

Leave A Reply