Sidebar Ad

Kalp kapağı ameliyatında bir ilk gerçekleştirildi

0

Kalp kapağı ameliyatında bir ilk gerçekleştirildi

İzmir’de 85 yaşındaki Nahide Karayazgan fenalaşarak İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kalbinin durduğu tespit edilen Karayazgan’a operasyonla kalp kapağı takılarak dünyada ilk kez genel durumu bu kadar bozukken kalp kapağı operasyonu gerçekleştirilmiş oldu. 

İzmir’de yaşayan 85 yaşındaki Nahide Karayazgan, 21 Mart’ta evinde fenalaşınca yakınları tarafından İzmir Kâtip Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne götürüldü. Kalbinin ve solunumunun durduğu tespit edilen Karayazgan’a kalp masajı yapıldı ve tansiyon artırıcı ilaçlar verildi. Solunum cihazına bağlanan NahideKarayazgan’ın, halk arasında kalp kapağının bozulması veya kireçlenme olarak bilinen “Dejeneratif aort darlığı” hastası olduğu belirlendi.Karayazgan’ın sağlık durumu kötüleşince de kasıktaki atar damarından kapalı yöntemle Transkateter Aort Kapak Replasmanı (TAVI) yapılması kararını alan doktorlar, kısa sürede kalp kapağını taktı. Solunum cihazından 2 saat içinde ayrılan hasta, 7 saatte konuşmaya başladı.

Dünyada ilk

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Karaca, hastanın daha önce kalp hastalığı nedeniyle tedavi gördüğünü ancak ilerleyen yaşı nedeniyle ameliyat edilemediğini öğrendiklerini söyledi. Hastanın hayatta kalabilmesi için ilk müdahaleyi yaptıklarını belirten Karaca, şu bilgileri verdi: “Kalp kapağındaki darlık nedeniyle durumunun düzelmediğini anladık. Acilen bu kapağın düzeltilmesi gerekiyordu. Standart olan yöntem, ameliyatla düzeltilmesiydi. Hastanın yaşlı olması, genel durumunun kötü olması nedeniyle ameliyat yapılamazdı. Kasıktan girilerek göğüs kafesi açılmadan kalp kapağı değiştirme yöntemini uyguladık. İlk defa genel durum bozukluğu olan bir hastaya, yakınlarının onayını alarak işlemi gerçekleştirdik. Hastanın genel durumu süratle düzeldi. Şu anda da gayet iyi durumda. Taburcu edilebilir düzeye geldi.”

Literatüre başvuruldu

İşlemin normalde 1-2 günlük hazırlık gerektirdiğini ancak Nahide Karayazgan için zamanın çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Karaca, “Dünyada ilk kez genel durumu bu kadar bozukken bir hastaya kapak takılmıştır. Bu vakayı rapor olarak literatüre kazandırmak için girişimlerde bulunduk. Acile başvurduktan sonra 4 saat içinde kapağı yerleştirmiş olduk.” dedi.

Share.

About Author

Leave A Reply