Sidebar Ad

Kabızlık mı yaşıyorsunuz? Bunlara dikkat edin !

0

Kabızlık mı yaşıyorsunuz? Bunlara dikkat edin !

Sosyal yaşam ve beslenme alışkanlıklarının günümüzde en çok rastlanan rahatsızlıklarından biri haline gelen kabızlığın bize yaşattığı sıkıntıları ele alacağımız bu makalede  kabızlık ile ilgili tüm bilgilere değineceğiz.

Kabızlık haftada 2 kezden az dışkılama yapmaktır. Bunun dışındaki sorunlara dışkılama zorluğu olarak değerlendirilir. Karnınızda aşırı şişlik , göğsünüze olan baskı ve nefes almanızda dahi sıkıntılara neden olacaktır.

Kabızlık mı yaşıyorsunuz? Bunlara dikkat edin !

Hemoroid ( Basur): Hemoroid, makatımızda olan, 3 adet makat yastıkçığı denilen olguların ve içlerindeki damar yapısının şişmesi ve sarkması anlamına gelen bir olgudur.

Bir, iki, üç ve dördüncü derece hemoroid evresi ile karşılaşılmaktadır.

Hemoroide neden olan olgular: sürekli oturarak çalışmak, dışkılama zorluğu , aşırı ıkınma, ağır kaldırma ile sıkça karşılaşma( örneğin halterciler) ve en önemlisi beslenme alışkanlıkları olarak karşımıza çıkıyor.

Hamilelik: Hamilelikte hemoroid oluşumunun başlıca sebepleri beslenme foktörlerinin yanında hormonal değişiklikler, hormonal değişikliklere bağlı bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve bebeğin bağırsaklar üzerine yaptığı baskıdan dolayı zor dışkılamaya sebep olmasıdır. Hamilelik sonrası kadınların %35 inde bu sıkıntıyla karşılaşılmakta, çok doğum yapanların hemen hemen tamamında hemoroid görülmektedir.

Makat Sarkmaları: Halk arasında iç basur denilen ve tahretlenme de kişinin eline gelen doku iç basur değil , makat sarkmasıdır.

Makat Çatlakları: Kabızlık sonrası aşırı şekilde sertleşen büyük abdest , makattan çıkışı esnasında etraf dokularda çatlaklara neden olur. Bu da aşırı ağrı, dışkılama da kan görülmesi ve kabızlığınızın artması gibi sonuçlara neden olur.

Neler yapmalıyız: Öncelikle kabızlık problemimiz var ise bir genel cerrahi doktoruna başvurmalısınız. Sizi muayene ettikten sonra  hastalığınızın evresi ve türü konusunda bilgilendirme yapacaktır. Operasyon gerekmediği takdirde sizi beslenme ve diyet uzmanına  yönlendirecektir. Eğer operasyon gerekiyorsa, işleminiz için en uygun olan yöntemi seçecektir.

Hemoroid ve kanamalarda yapılan yanlışlar:

Hemoroidi olan hastalarda en çok rastlanan ve önemsenmeyen konu kanamadır. Kişiler genellikle kanam olur diyerek normal ve ilaçlar kullanarak bu dönemlerini geçirirler ve ameliyat olmak istemezler. Aynı zamanda da gereksiz ameliyat yapan doktordan çekinirler. Hastalarımıza önerimiz şu olacaktır. Güveneceğiniz bir doktorunuz olsun. Bu hem gereksiz ameliyattan sizi koruyacak, ama en önemlisi gözden kaçırıp tedavisi mümkün olmayan hastalığa yakalanmanızı veya erken dönemde tanınızın koyularak hayata tutunmanızı sağlayacaktır.

Her kanama korkutucu sonuçlara neden olmaz, ama hiçte masum olmayabilir.

Detaylı bilgi ve sorularınız için facebook sayfamıza yada iletişim numaralarımıza mesaj yazabilirsiniz..

Bigdoctors.com

Serkan Yüksel

 

 

Share.

About Author

Leave A Reply