karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Bigdoctors - Hiç Duymadıklarımız; İmmünoloji, Hematoloji, Endokrinoloji, Romatoloji Hakkında....

Sidebar Ad

Hiç Duymadıklarımız; İmmünoloji, Hematoloji, Endokrinoloji, Romatoloji Hakkında….

0

İmmünoloji ve Alerji

İmmünoloji ve alerji; bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi olarak tanımlanabilir. Sağlıklı ya da hastalıklı organizmaların immünolojik sistemleri, insan bağışıklık sistemlerinin uygun olmayan şekilde işlenmesine ve fizyolojik işlevlerine neden olan immünolojik bozuklukların (örn. Otoimmün bozukluklar) birçok farklı bağlamı kapsayan bir bilimdir. Alerji tedavisinde ana çözüm, etken maddeyi kaldırmaktır. Birçok kişi için, alerjiden bile korunmak, gerginliği büyük ölçüde hafifletir ve semptomları tamamen ortadan kaldırır. Bununla birlikte, belirtiler ve semptomlar günlük yaşamı ve yapılan işi etkilemeye başlarsa, bir doktora danışmanı gerekir.

Hematoloji;

Hematoloji; lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ve benzer bozukluklar; kemik iliği, lenfatik sistem ve kan ile ilgili hastalıklar. Hematolojik hastalıkların büyük bir kısmı hayati öneme sahip hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavisinde iyi takım çalışması ve deneyim gerekir. Hematoloji, klinik araştırmaların en sık uygulandığı, son yıllarda önemli gelişmelerin ortaya çıktığı tedavi modalitelerinin arttığı alanlardan biridir. Hematolojik kanserlerin tedavisi hızla artıyor.

Endokrinoloji ve metabolizma

Endokrinoloji bilimdir, vücudumuzdaki endokrin bezleri, kendileri tarafından salgılanan endokrin bezleri ve hormonların işlevleri. Hormonlar bedenlerimizdeki çeşitli aktiviteleri kontrol eder. Farklı hormon türleri üreme, metabolizma, büyüme ve gelişmeyi kontrol eder. Hormonlar ayrıca çevreye verdiğimiz yanıtı kontrol eder ve vücudumuzun işlevleri için uygun miktarda enerji ve besleyici sağlamaya yardımcı olur.

Tedavi edilen hastalıklar: Diyabet, yüksek tansiyon, hipofiz bezi hastalıkları, guatr ve tiroid bezlerinin hastalıkları, osteoporoz (kemik erozyonu), şişmanlık, adrenal bez hastalıkları, kolesterol yükselmesi ve lipit metabolizması hastalıkları, cinsel gelişim bozuklukları, sekret bezlerinin tümörleri (tiroid kanseri, hipofiz ve pankreas tümörleri vb.)


Romatoloji

Romatoloji romatoid inflamatuar hastalıklar ve genellikle immün sistemin uygunsuz çalışmasından kaynaklanan diğer kas-iskelet bozuklukları ile ilgilidir. Romatolojik hastalıkların en önemli semptomlarından biri ağrıdır. Romatizmal hastalıkların tedavisinde özellikle romatoloji uzmanı, fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve gerektiğinde uzman dalı ekip olarak çalışmalıdır. Günümüz şartlarında çok çeşitli şikayet ve organ tutulumuna neden olan romatizmal hastalıkların tedavisi mümkündür. Son yıllarda hızlanan ilaç çalışmaları romatizma tedavisinde çok araştırma yapmıştır. Ancak romatizmal hastalıkların çoğunun tamamen yokluğu söz konusudur. Halen devam eden bir doktor işbirliği gerektirir. Zaman zaman, hastalığın daha da kötüleşebileceği bilinmelidir. Tedavi uzun ömürlüdür ve ömür boyu sürebilir.

Share.

About Author

Leave A Reply