Sidebar Ad

Hamilelik Ve Emzirme

0

Hamilelik Ve Emzirme

Hemen her kadının hayali olan annelikte iki önemli dönem vardır. Bunlar hamilelik ve emzirme dönemleridir. Bir erkeğin asla yaşayamayacağı kadınlara has ve tarifsiz duyguların yaşandığı bu dönemler her kadın için son derece özeldir.

Hamilelik Süreci

Hamilelik, ortalama 40 haftalık bir süreçtir. Bu rakam 37-41 hafta olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Hamilelik boyunca 11 ila 16 kilo alınması normaldir. Doğumla birlikte bu kiloların yarısı verilecektir. Geri kalan yarısı da zaman içerisinde verilir.

Hamilelikte beslenme son derece önemlidir. Artık iki canlı olan insan hem kendi hem de bebeği için dengeli ve düzenli beslenmelidir. Size ve bebeğinize hiçbir yarar sağlamayacak ıvır zıvırdan uzak durmalı; bulunduğunuz mevsimdeki meyve ve sebzelerden tüketmelisiniz.

Tavuk, et ve et ürünleri, kuru yemiş, süt ve süt ürünleri, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, kan yapıcı olan pekmez ve kuru üzüm gibi besinler hamilelikte hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Kan yapan besinlerin tüketimi oldukça önemlidir. Hamilelikteki kansızlık ciddi problemlere sebep olabilmektedir.

Bu sebep ile düzenli kan tahlili yaptırarak kan değerinizin 11 mg’ ın altına düşmemesi için gerekirse kan takviye vitaminleri almalısınız. Bunun yanı sıra sıvı tüketimi de hamilelikte son derece önemlidir. Yaz aylarında günde 3 litre su içilmeli bu rakam kış aylarında da 2 litrenin altına düşmemelidir. Uzun süre aç kalmaktan kaçınılmalı; elden geldiğince az ve sık yemek yenmelidir.

Emzirme Süreci

Hamilelikte olduğu gibi emzirme sürecinde de beslenmenize özen göstermelisiniz. Anne sütünü arttırıcı gıdaları tüketmeye önem vermelisiniz. Hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de sıvı tüketimi oldukça önemli ve gereklidir. En az 6 ay bebeğinize anne sütü dışında ek gıda vermemeniz doktor tavsiyesidir. Herhangi bir problemde doktorunuza danışmadan başka ek gıdalara başvurmayınız.

Share.

About Author

Leave A Reply