karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Demir Eksikliğini Gideren Bitkiler - Bigdoctors

Sidebar Ad

Demir Eksikliğini Gideren Bitkiler

0

Demir Eksikliğini Gideren Bitkiler

 

Demir Eksikliğini Gideren Bitkiler; En önemli sağlık problemleri arasında yer alan demir eksikliği genel olarak çoğu kişi tarafından önemsenmez. Fakat halsizlik, yorgunluk, sürekli uyuma isteği ve ellerde, ayaklarda soğuma ile kendini göstererek kişinin hayatını olumsuz halde etkiler. Çok fazla önemsenmeyen demir eksikliğinde vücut daha az kırmızı kan hücresi üretir ve dokulara daha az kan taşır. Bazı araştırmalara göre ise kansızlık nedenleri arasında demir eksikliği gösterilir. Her yaşta rastlanan demir eksikliği kadınlarda ve hamile olanlarda daha çok görülmektedir. Demir eksikliği daha anneyi etkilediği gibi aynı zamanda ileri zamanlarda çocuğun zekasını olumsuz olarak etkileyebilir. Demir eksikliğini gidermek için beslenmeye dikkat edilmeli. Aynı zamanda demir eksikliğini gideren bitkiler de bulunmaktadır.

 

 Demir eksikliğini gideren bitkiler nelerdir;

 

Ispanak ve kereviz; Tek başına tüketildiği zaman çok faydalı olmayan ıspanak ve kereviz ikisi karıştırıldığı zaman demir eksikliği için oldukça faydalı bitkilerdir. 250 gram ıspanak ve 250 gram kereviz temizlenir ve daha sonra kaynamış olan 1 litre suyun içerisine kerevizler atılarak 10 dakika kadar suda haşlanır. Daha sonra ise içerisine ıspanakta eklenerek 5 dakika kadar daha haşlanır. Süzüldükten sonra soğumaya bırakılan karışım sabah aç karına ve kahvaltıdan bir saat sonra tüketilir. Akşamları ise yemekten önce ve yemekten sonra bir bardak tüketilen bu karışım 15 gün uygulanarak 10 gün ara verdikten sonra tekrar tüketilebilir.

 

Kerevizin kendisini tercih etmeyen kişiler taze olmak şartı ile yeşil olan yapraklarını ve saplarını da kullanabilir. 150 gram olarak kullanılan yapraklar ve saplar kereviz gibi 10 dakika değil de 3 dakika kadar haşlanır ve daha sonra ıspanak eklenir. Anlatıldığı gibi aynı şekilde süzülerek hazır hale getirilir ve soğuduktan sonra tüketilebilir.

Share.

About Author

Leave A Reply