Sidebar Ad

Dalak Büyümesi Nedir?

0

Dalak Büyümesi Nedir?

 

Vücudumuzdaki önemli organlardan birisi dalaktır. Midenin hemen arkasında yer almaktadır ve yumruk büyülüğünde bir organdır. Sağlık için dikkat edilmesi gereken bir organdır.

Dalağın Başlıca Görevleri

Dalak kanı süzerken aynı zamanda zarar gören kan hücrelerini ve bakterileri ortadan kaldırır. Lenfosit adı verilen bağışıklık sisteminin bir parçasını üretir. Enfeksiyon riskini azaltır, hastalıklara karşı savaşmaya yardım etmektedir. Kırmızı kan hücrelerini ve trombositleri depolayarak vücudun ihtiyaç duyduğu durumlarda dalaktan bunları almaktadır.

Dalak Büyümesi Belirtileri

Dalak büyümesini çoğu insan fark etmez çünkü belirtileri az ve nadiren görülmektedir. Genelde insanlar çabuk doyduklarından ve reflü gibi şikayetlerde bulunurlar; ancak muayene sırasında dalak büyümesi sorunu olduğu kanıtlanır.

Dalak büyümesinin en yaygın belirtileri çok fazla yemek yiyememektir. Dalağın olduğu kısımda şişlik, ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Dalak büyümesi nedeniyle oluşan bu ağrılar sol omuza kadar yayılabilmektedir. Eğer ağrınız ciddiyse ve nefes alırken kötüleşiyorsa muayene olmanızda fayda vardır. Ayrıca dalak büyümesi kendini vücutta aşırı yorgunluk, kilo kaybı, sarılık, kansızlık, hıçkırık, gece terlemesi gibi belirtilerle de gösterebilir.

Dalak Büyümesi Nedenleri

Vücut dalağa çok fazla yüklendiği daha fazla çalışmasını istediği durumlarda dalak büyümeye başlar. Lenfosit üretmek amacıyla ve ya kanı temizlemeye çalıştığında dalak genişler. Kan hücrelerine zarar veren ve lenfosit üretilmesine sebep olan rahatsızlıklar dalak büyümesine neden olur.

Dalak Büyümesi Tedavisi

Altta yatmakta olan hastalığı tedavi ederek ya da ameliyat işlemi ile tedavi edilmektedir. Altta yatan hastalığı tedavi ederken, dalak büyümesine neden olan hastalık tedavi edilerek dalak büyümesi önlenecektir. Örneğin, hasta kanser ise kemoterapi işlemi uygulanacakken, enfeksiyon kapmış ise ilaç tedavisi uygulanır. Ameliyat yapıldığı durumlarda ise dalak büyümesinin ciddi bir seviyeye gelmiş olması gerekmektedir. Ameliyat dalak damarlarında kanın pıhtılaştığı durumlarda yapılabilir

Share.

About Author

Leave A Reply