karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
D Vitamini Nelerde Var - Bigdoctors

Sidebar Ad

D Vitamini Nelerde Var

0

D Vitamini Nelerde Var

 

D vitamini güneş ultraviyole ışınları ile bağlantılıdır. D vitaminini harekete geçiren etmen güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları tenimizle temas ettiği anda vücut d vitamini üretimine başlamaktadır. D vitamini elde edebilmemiz için d vitamini nelerde var bilinmesi gerekmektedir.

 

 D Vitamini Nasıl Ediniriz?

 

D vitamini güneşten faydalanılarak elde edilmektedir. Yaz mevsiminde güneşten faydalanmak vitamini elde etmeye yardımcı olacaktır. Günlük olarak 10-15 dakika güneşten faydalanmak, vitamini hareke geçirmek için yeterli bir zamandır. Bir haftalık tatilde güneşlenen bir birey kış aylarında ihtiyacı olacak 3-4 aylık d vitamini ihtiyacını güneş yolu ile karşılamış olmaktadır. Besin yolu ile de vitamini elde edebiliriz. D vitamini bakımından zengin ürünleri düzenli tüketerek bu ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

 

D Vitamini Zengini Olan Doğal Ürünler Nelerdir?

 

Balık, süt ve süt ürünlerinde d vitamini bulunmaktadır. Düzenli balık tüketimi d vitamini açısından yeterli bir bünyeye sahip olmayı sağlar. Balık yağı en önemli d vitamini barındıran üründür. Balık yağına ek olarak süt ve süt ürünleri d vitamini deposudur ve kemikleri güçlendirmektedir. Özellikle somon ve ton balığında bol miktarda bulunmasından dolayı erken yaştan itibaren balık tüketimi yapılmalıdır. Ek olarak yumurta sarısında oldukça fazla oranda d vitamini bulunmaktadır. D vitamini özellikle kemiklerin ve dişlerin dayanıklı hale gelmesini, gelişmesini sağlamaktadır. Tükettiğimiz bu ürünler ile doğrudan vücudumuzda işlev görmesi sağlanmaz. Ürünler tüketildikten sonra güneşten faydalandıkça, vücudumuzda harekete geçer ve kullanılır. Buna bağlı olarak hem besinleri tüketmeli hemde günde on dakika kadar güneşe çıkarak zamanı geçirmek gerekmektedir. Bu yol ile vücuda alınan d vitamini aktive olacak ve kemikleri güçlendirecektir. Doğrudan bağışıklık sistemi için ve sinir sistemi için gerekli bir vitamin çeşididir. Gerekli olan hormonlarımızın klanımı ve işlevleri, hormonların düzenlenmesi d vitamini yolu ile gerçekleştirilir.

Share.

About Author

Leave A Reply