Sidebar Ad

Çocuklarda Zeka Geliştirme

0

Çocuklarda Zeka Geliştirme

Zeka Nedir?

Zeka kısaca insanın bir durum, olay, tutum karşısında izlediği çözüm veya yolların tümüdür. Günümüz şartlarında bir insanın zeki olduğunu anlamak sayısalda, sözelde veya başka zeka çeşitlerinde daha başarılı olduğu ile ölçülmüyor. Günümüzde zekanın çok çeşitli olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Mantıksal, sosyal, sözel, kişisel, görsel, müziksel vb. zeka çeşitleri gözlemlenmektedir. Doğuştan gelen yetenekler doğrultusunda insan bu zeka çeşitlerini geliştirme şansına sahiptir.

Çocuklarda Zeka Gelişimi?

İnsan çocukluk döneminde fiziksel ve zihinsel olarak gelişiminde en yoğun olduğu dönemdir. Doğuştan gelen yetenekler doğrultusunda gerekli yöntemler uygulanırsa çocuğun zekası o zeka türünde oldukça gelişme göstermektedir. Anne bu konuda çok büyük yardımcı olacaktır.

Müziksel zekanın gelişimi için çocuğunuzu küçük yaşlarda bir enstrüman ile tanıştırın. Basit ve çalabileceği bir enstrüman olması çocuğunuzun severek çalması ve öğrenmesini kolaylaştırır. Bu konuda özel ders alması en faydalı öğrenme biçimi olacaktır. Eğer doğuştan yeteneğe de sahipse müzik adına başarılı olma ihtimali yüksektir.

Mantıksal yani matematiksel zekasını geliştirmek için zevkli bol renkli bulmacalara yönlendirebilirsiniz, çözerken zevk alacağı bulmacaları çözdürebiliriz ve okulda aldığı sıkı matematik temeli ile mantıksal zekanın gelişiminde önemli role sahiptir.

Görsel zeka için renkli küçük eşleme kitapları alabilirsiniz bunları eşlenmesinde çocuğunuza yardımcı olarak zekasının gelişmesinde yardımcı olabilirsiniz. Sosyal zeka için kreşe gönderebilirsiniz veya dışarı çıkarıp yeni insanlarla tanışmasına olanak vermelisiniz. Sözel zeka için kısa bol resimli hikaye kitapları okumasını sağlayıp oradan yeni kelimelerle tanışmasını sağlayabilirsiniz.

Özetlemesini isteyerek anlatım ve sözel zekasını geliştirebilirsiniz. Kişisel zeka içinse çocuğunuzu gün içi bazı vakitlerde yalnız bırakın onun hayal kurmasına olanak sağlayın, sesli hikayeler dinleterek ona hayal kurdurun, radyo dinlemesini sağlayın. Bunun gibi yardımlarda bulunarak çocuğunuzun zekasını geliştirmede ona çok yardımcı olabilirsiniz. Bu tür yardımlarda anne çocuk arasında daha etkili iletişim olduğundan anneye daha çok görev düşmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply