Çocuk Sahibi Olamak İsteyen Çiftler Bunlara Dikkat Edin

Çocuk Sahibi Olamak İsteyen Çiftler Bunlara Dikkat Edin

Çocuk sahibi olmak dünyanın en güzel hislerinden bir tanesidir. Ve çokta dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Çocuk sahibi olmadan önce yapılması gereken bir çok konu sizin sağlıklı bir bebeğe sahip olmanızın da anahtarı gibidir. Nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle çiftlerin beraber bir kadın doğum uzmanını ziyaret etmeleri ve gerekli testleri yaptırmaları gerekmektedir.

Anne adayının hormon düzeyleri ve tetkikleri hamilelik açısından normal değerlerde olması gereklidir. Bu durumlara dikkat edilmediğinde çocuğunuz olacağını öğrenip yaşadığınız büyük mutluluk, geçen 10 ila 14. haftalarda derin sıkıntı ve üzüntü içine sokabilir. Nelerle karşılaşabiliriz ve o gün keşke demememiz için yapmamız gerekenler.

Bir kadın doğum uzmanına giderek troid hormonlarımızı, kan değerlerimizi, vitamin düzeylerimizi, folik acid düzeyimizi öğrenmeliyiz. Hamilelik öncesi yumurtalık ve rahim ultrasonumuzu yaptırmalıyız.

Özellikle ilk hamilelik düşüncemizde yaşayacağımız sıkıntı, anne adaylarını strese bile sokabilir.

Nelerle karşılaşabiliriz.

Troid hormonlarımızın düşük yada yüksek olması hamile kalmanıza engel olabilir. Veya hamileliğinizin devamı için sıkıntı yaratabilir.

Folik acid eksikliği, Nöral tüp defektleri oluşumuna neden olur. Örneğin: Akrani denilen beyin gelişiminin olmaması diye adlandırılan bir bebek gelişim problemi yaşamanıza neden olabilir. Bu tanı koyulduğunda gebeliğinizin 14. haftasını tamamlamış olacaksınız ki, kürtaj kararı ile karşı karşıya kalacaksınız. Düzelebilir mi diye soracaksınız. Bu durumun düzelme şansı yoktur. Bebek anne karnında ölecektir. Yada doğumdan kısa bir süre sonra. Böyle bir durumda kendinizi suçlayacaksınız. İkinci hamileliğiniz de de olma olasılığını düşünerek strese gireceksiniz. Bunun dışında Encopholosel, meningocele, myelomeningocele gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz

Bunları yaşamaya mecbur değilsiniz. Kadın hastalıkları uzmanları gebeliği doğurtan kişiler değildirler. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak adlandırılırlar. yani vücudunuzdaki kadın hastalıkları ve hormonal yapıyı takip ederler. Size güvenilir bir hamilelik süreci, hamilelik takibi ve doğum uzmanlarıdır. Ayrıca endokrin sisteminizdeki eksik veya fazla olan vücut yapı elemanlarını endokrinoloji doktoru ile kontrol altına alarak güvenli bebek sahibi olmanız için eğitim almışlardır.

Yapmanız gereken şeyler varken, neden yapmadıklarınızla kendinizi suçlu hissedesinizki.

Hayata gözlerini açacak yavrunuzla beraber, ona bakacak annesine de özen göstermelisiniz. Kadınlar anne olurken ve anne olduktan sonra kendi vücutlarından çok fazla kayıp veriyorlar. bebek sağlığı kadar anne sağlığı da bir o kadar önemlidir. Anne ölümlerinin önüne geçmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için, önleminizi en baştan almalısınız.

İyi bir kadın hastalıkları ve doğum doktoru ile görüşmeden hamile kalmayın

Daha detaylı bilgi için facebook adresimizden ve whatsapp numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Serkan YÜKSEL

Bigdoctors.com