Sidebar Ad

Cilt Yapıları

0

Cilt Yapıları

 

Cildimiz vücudun tüm yüzeyini sarma ve koruma özelliği olan organımızdır. Derimiz bulunduğu bölgeye ve cinsiyete göre değişmektedir. Cilt 3 tabakaya ayrılmaktadır. Bizi daha çok ilgilendiren üst tabaka yani epidermistir. Derinin nem oranını ve renk tonunu epidermis belirler. Epidermis 15-30 günde bir kendini bize fark ettirmeden yenilemektedir. Yaş ilerledikçe cildin kendini yenileme zamanı uzar ve cilt kalınlaşmakla birlikte kırışır ve nemi azalır. Cilt Yapıları kişiden kişiye de farklılıklar gösterebilir.

 

Cilt Tipleri Nelerdir?

 

Kuru Cilt

Karma Cilt

Yağlı Cilt

 

Kuru Cildin Özellikleri Nelerdir?

 

1-Mat görüntü

2-Damarlanmalarda artış

3-İnce kırışıklıklar ve ince cilt

4-Siyah nokta

5- Sıkılıkta azalma

 

Yağlı Cildin Özellikleri Nelerdir?

 

1-Parlak olması

2-Geniş gözenekler oluşması

3-Siyah nokta artışı

4-Kaygan cilt

 

Karma Cildin Özellikleri Nelerdir?

 

1-T bölgesi yağlıdır

2-T bölgesinde siyah noktalar ve açık gözenekler oluşması

3-Yanaklar ise ya normal ya da kurudur.

 

 Olgun Cilt ve Özellikleri Nelerdir?

 

Kadınların ciltlerinde menopoz öncesi ve sonrasında hormonal değişiklikler yaşanmaktadır. Kadınlar hayatlarında hiç sivilce çıkarmamış olsalar bile bu zamanda sivilce çıkarabilirler. Yaş artımından dolayı kahverengi lekeler ve çizgi oluşumları görülebilir.

 

Hassas Cilt ve Özellikleri Nelerdir?

 

Renk ayrımı olmadan cildiniz hassas olabilir. Fakat hassasiyet genellikle açık tenli ve renkli gözlere sahip insanlarda daha sık görülebilir. Cilt hassasiyeti demek cildin bariyer fonksiyonunun azalması anlamına gelir. Bu cilt tipine sahip kişiler daha hassas ve soft ürünler kullanmalıdır.

 

Stresli Cilt ve Özellikleri Nasıl Anlaşılır?

 

Şehirde yaşayan insanlar sadece hava kirliliğinin nedeniyle toksinlere maruz kalmaz günlük hayatla başa çıkmaya çalışırken yoğun bir stresle karşı karşıya kalırlar. Şehir hayatı sizi fast food yiyeceklerine yöneltir ve çok az sebze ve meyve yemek zorunda kalabilirsiniz. Bu şekilde beslenmek ciltte problemler meydana getirir.

Share.

About Author

Leave A Reply