Sidebar Ad

Basur Tedavisi

0

Basur Tedavisi

 

Makat bölgesinde toplardamarlar bulunur. Farklı nedenlerden dolayı basınç meydana gelir ve bu bölge genişleyerek bu basıncı dengelemeye çalışır. Bu durum sonucunda ise anüsten dışarı sarkmalar meydana gelir. Morumsu bu yapılarda tahrişlere ya da travmalara bağlı olarak kanama görülebilir. Buna hemoroit yani basur deniliyor. Durumuna göre farklı şekillerde başur tedavisi yapabilmek mümkün olmaktadır. İki gruba ayrılan hemoroit; iç ve dış hemoroit olarak tanımlanabilir. Makattan kanama şeklinde belirtiler var ise iç hemoroit, acı ve ağrı durumu var ise dış hemoroit olarak ayrıla bilir.

 

 Hemoroit Nedenleri

 

Kronik kabızlıklar ve sık tekrarlayan ishal atakları basur oluşumunun en çok karşılaşılan nedenleri arasında yer alıyor. Bunun yanında hamilelik dönemlerinde de karşılaşılabilir. Uzun süre oturarak yapılan işler sonrasında, vücut geliştirme sporları yapan bireylerde ve yeme alışkanlıklarında fazlaca acıya yer verenlerde de bu rahatsızlık ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bağırsak içerisinde gelişen tümörler ve uzun süren öksürük durumları da bu şekilde sonuçlanabilir.

 

 Hemoroit Tedavisi

 

Bu alanda bir tedavi yolunun bulunması için öncelikle altında yatan nedenin bulunarak tedavi edilmesi gereklidir. Bağırsakları düzenleyici ilaçlar bu durumlarda verilebiliyor. Hastanın diyetinin düzenlenmesi ve ayrıca hastalık için lokal olarak kullanılabilen kremlerin kullanılması ile de tedavi süreci işleyebiliyor. Klasik çözümler arasında ise cerrahi operasyonlar bulunuyor. Genel anestezi altında yapılan bu operasyonlar sonrasında hastanın bir ya da iki boyunca hastanede yatması söz konusu olacaktır. Ancak ameliyat son çare olacaktır. Ameliyatsız olarak tercih edilebilecek pek çok seçenek bulunuyor. Ameliyatsız olarak yapılan tedavilerde hastanın aynı gün içerisinde işine dönmesi mümkün olabilir. Narkoz olmayacağı için narkoz riski de olmayacaktır. Ameliyat stresine girmeyen hastalarda ağrı da minimum düzeyde olacaktır. Hemoroit ciddi bir sorundur ve mutlaka hekim yardımına başvurmanız gereklidir.

Share.

About Author

Leave A Reply